Orbanas patyrė fiasko – LGBTQ+ demonstracijos dalyviai bauždiami nebus

Naujienų portalo gayline.lt redaktorius Martynas Norbutas, vertindamas Budapešto policijos sprendimą nebausti „Pride“ eitynių dalyvių už dalyvavimą uždraustoje demonstracijoje, sako, kad pareigūnai jokiu būtų neatsitraukė nuo LGBTQ+ bendruomenės persekiojimo, bet susidūrė su teisiėnimis problemimis ir ribotais žmogiškaisiais ištekliais skelbiant paiešką tų asmenų, kurie žygiavo renginyje.

Martynas Norbutas dalyvavo uždraustose „Pride“ eitynėse Vengtijoje | Jarmo.net koliažas (O.Posaškovos/lrs.lt, gayline.lt nuotr.)


jarmo.net

redakcija@jarmo.net

„Oficialiai tai buvo renginys, kuriam policijos leidimo net nereikia“, – akcentavo M. Norbutas, teigė jis, dalyvavęs demonstracijoje kartu su savo sutuoktiniu Mariumi.

Nors iš pradžių Vengrijos institucijos grasino LGBTQ+ eitynių dalyviams baudomis, Budapešto policija pirmadienį pranešė nebausianti šią vasarą Vengrijoje žygiavusių „Pride“ eitynių dalyvių, nors renginys vietos valdžios institucijų uždraustas, o prieš tai skriejo perspėjimai, kad dalyvausiantieji sulauks teisinių pasekmių, kai bus susiekti vaizdo kamerų.

Budapešto policija pirmadienį paskelbė nepradėsianti teisinių veiksmų prieš LGBTQ+ bendruomenės eitynių dalyvius, nors renginys, vykęs birželio pabaigoje Vengrijos sostinėje, buvo valdžios uždraustas.

Bupadešto  „Pride“ eitynės pritraukė apie 200 tūkst. dalyvių | Gayline.lt nuotr.

Toks sprendimas priimtas po to, kai viešojoje erdvėje kilo susirūpinimas, kad dalyviams gali grėsti piniginės baudos, o renginio organizatoriams – net iki vienerių metų laisvės atėmimo bausmė.

Policija nurodė, kad šių metų eitynių organizatoriai pasėjo visuomenėje neaiškumus dėl renginio teisinio statuso. Tarp jų – ir Budapešto meras, liberalas Gergely Karacsony, kuris paskelbė eitynes oficialiu savivaldybės renginiu, teigdamas, kad tai paneigia nacionalinės valdžios draudimo galiojimą.

Pagal galiojančius Vengrijos įstatymus, savivaldybių ir valstybės renginiai nėra priskiriami viešiems susirinkimams, kuriems reikalingas išankstinis leidimas. Policija pažymėjo, kad dalyviai galėjo pagrįstai manyti, jog eitynės yra teisėtos.

„Policija pranešė, kad tai yra draudžiamas renginys, nors tokios teisės neturėjo“, – akcentavo jarmo.net pašenkovas M. Norbutas.

Bupadešto LGBTQ+ eitynės. | Martyno Norbuto/Gayline.lt nuotr.

Pats eitynes palaikaikęs Bupašeto meras G. Karacsony jau kelias dienas – policijos akiratyje. Organizatoriams, dalyvavusiems uždraustame renginyje, anksčiau grėsmė iki vienų metų nelaisvės.

„Jeigu procesas būtų virtęs teisiniu ginču teismuose, vargu, ar jie būtų laimėti policijos atžvilgiu“, – vertino M. Norbutas.

Gayline.lt redaktorius taip pat pastebėjo, kad veido atpažinimo technologos, kuriomis gyrėsi Vengrijos poilcija, reikalauja resursų ir identifikuoti konkrečius asmenis išlieka sudėtinga.

„Technologija fiksuoja veidą, gali susieti su dokumentuose esančiu veidu , bet gal ir klysti. Skiriant baudą reikai įsitikinti, kad jokia klaida nebuvo padaryta. Tai būtų sudėtinga. Teismuose tokios baudos būtų ginčijamos ir greičiausiai panaikintos“, – apie tai, kodėl policija nesigryžo tokia žingsniui, svarstė M. Norbutas.

Tuo metu šalies premjeras V. Orbanas eitynes vadina „pasibjaurėtinomis“

Vengrijos premjeras V. Orbanas, žinomas dėl kraštutinės dešinės pažiūrų, „Pride“ eitynes pavadino „pasibjaurėtinomis ir gėdingomis“. Jis apkaltino Europos Sąjungą esą „surežisavus“ šį renginį.

V. Orbano poziciją atkartojo ir į LGBTQ+ eitynes atvykę priešininkai, skleidę religinius įsitikinimus. Tuos M. Norbutas regėjo savo akimis.

„Incidentų nebuvo. Priešiškai nusiteikusių grupių protestai įvyko, policija juos atskurė. Eisenos dalyviai juos galėjo matyti. Policija saugojo šias dvi puses. Taip pat policija vieną tiltą užblokavo, kad priešiški asmenys negalėtų patekti į reginį. Policija atlikto veiksmu, stengiantis išvengti incidentų. 

Kai kurie priešiški žmonės pateko į eiseną, iškėlė plakatus, Biblijas, bet jie paskento minioje, niekas į juos nekreipė dėmesio“, – atmosferą renginyje apibūno M. Norbutas. 

Vengrai, anot M. Norbuto, dėkojo iš kitų šalių atvykusiems LGBTQ+ palaikytojams, kad šie atvyko palaikyti Vengrijąl

Tiesa, anot M. Norbuto, akmuo krenta į Vengrijos žiniasklaidos daržą – dalis žurnalistų stengėse sumenkinti akcijos reikšmę, fiksuodami kadrus, kuriuose matyti mažai susirinkusiųjų, išplito melagiena, kad vienas vyras šalia „Pride“ eitynių atlieka nederamus veiksmus su vaikais. 

„Buvop stengiamasi susieti LGBTQ+ eitynes su žala vaikams“, – propagandinį metodą įvardijo M. Norbutas.

Pastaraisiais metais V. Orbanas inicijavo daugybę teisinių pokyčių, nukreiptų prieš LGBTQ+ bendruomenę, dengdamasis siekiu apsaugoti vfaikus. Į Vengrijos konstituciją buvo įrašyta „tradicinės šeimos“ samprata, o kovo mėnesį valdančioji „Fidesz“ partija priėmė įstatymą, leidžiantį uždrausti „Pride“ eitynes, motyvuodama tariama vaikų apsauga.

Dalyvavimas uždraustuose renginiuose Vengrijoje laikomas administraciniu pažeidimu, už kurį gali būti skiriama iki 500 eurų bauda. Prieš eitynes valdžios institucijos pasitelkė veidų atpažinimo programinę įrangą siekdamos iš anksto identifikuoti dalyvius.

Nepaisant draudimų, šiemet Budapešto „Pride“ eitynės sulaukė rekordinio dalyvių skaičiaus – pasak organizatorių, renginyje dalyvavo daugiau nei 200 tūkst. žmonių. Tai gerokai viršija ankstesnį rekordą, siekusį 35 tūkst. dalyvių.

V. Orbanas vis dažniau susiduria su augančiu opozicijos spaudimu. Viena iš jo pagrindinių politinių konkurentų – centro dešinės lyderio Peterio Magyaro vadovaujama „Tisza“ partija, kuri ruošiasi iššūkiui artėjančiuose 2026 metų rinkimuose.
Naujesnė Senesni