Kaip LGBTQ+ žmonėms išgyventi Kalėdas nepalaikančioje šeimoje?

Didžiųjų švenčių metu, regis, tiesiog visa aplinka šaukia – džiaukis, būk laimingas, susitiksi su savo pačiais artimiausiais ir brangiausiais žmonėmis, o tai yra nuostabu. Deja, kai kurie žmonės nepriimami nei visuomenėje, nei šeimose. Pavyzdžiui, ir dalis LGBTQ+ bendruomenės narių nebūtinai sutiks šventes, apsupti palaikančios šeimos. Kaip išbūti?

Asociatyvi Rodnae Productions/Pexels.com nuotr.

Jarmo.net

redakcija@jarmo.net

Homofobiški juokeliai, menkinimas, nežinomas ir iš to kylantis žeminimas vien dėl seksualinės orientacijos. Štai kas gali laukti kai kurių LGBTQ+ asmenų, grįžusių pas giminę Kalėdų laikotarpiu.

Jūs esate vertingi 

Įvairovės ir edukacijos namai gruodžio 24-ąją priminė – šis intensyvus laikotarpis gali kelti įvairius jausmus. Tad svarbu prisiminti štai ką:

  • Jūs turite teisę brėžti ribas net ir savo artimiausiems žmonėms 
  • Jūs turite teisę atsižvelgti į savo poreikius
  • Jūs galite nesivelti į aštrias diskusijas prie šventinio stalo – jūsų emocinė sveikata yra daug svarbesnė 
  • Jūs turite teisę pasakyti ,,ne“ nemalonioje situacijoje, juk jūsų saugumas yra pats svarbiausias 
  • Jūs turite teisę reaguoti į netinkamus komentarus, kad ir kam jie būtų skirti 
  • Prisiminkite, kad jūs esate vertingi (-os) ir svarbios (-ūs)

Strategijos, kaip elgtis

Kaip portale 15min.lt rašo Akvilė Giniotaitė, pokalbiams prie Kalėdų stalo galima pasirengti iš anksto. 

Visų pirma, ji teigia, kad svarbu įvertinti, ar žmogaus homofobija kyla iš piktybiškumo, ar iš nežinojimo. 

Pasak A. Giniotaitės, akivaizdu, kad kai kurie žmonės nepermąsto visuomenėje įsišaknijusių mitų bei ima mąstyti klišėmis. Ji teigia, kad pykti ant žmonių galima, tačiau kartu klausia, ar verta. Pasak A. Giniotaitės, tokiu atveju žtenka net ir pasakyti, kad tam tikros frazės žeidžia bei paaiškinti, kodėl. Galbūt žmogus susimąstys? 

Tiesa, pastebi A. Giniotaitė, yra ir sunkesnių homofobijos stadijų – kai kurie žmonės veikia sąmoningai, užslėptai arba atvirai reiškia neapykantą. 

A. Giniotaitė įvardija ir kelias elgesio strategijas: 

1. Įvardinti asmeniui, kad ji(s) kalba/elgiasi homofobiškai. Dažnu atveju žmonės to nežino, nesupranta, nėra apmąstę. Paprastas ir mandagus įvardijamas garsiai gali būti pakankamas jų elgesio pasikeitimui.

2. Nebūti teisuoliu(-e) ir nepurkštauti, kad jau 21-as amžius, nerodyti pirštu, kad kažkas užstrigęs praeitame šimtmetyje. Tai nepadeda. Net jei asmens turimos nuomonės jums atrodo kvailos, spaudimas jas keisti gali tik sulėtinti pokyčio procesą.

3. Nedaryti nieko. Negirdėti ir nereaguoti. Nesivelti į diskusijas ir taip saugoti savo Kalėdas, mandarinus ir baltą mišrainę. Vis dėlto greičiausiai daugelis nuo šios strategijos yra jau pavargę, nes tik ją ir taikydavo... O juokeliai, replikos ir mitologinės tiesos ir toliau keroja prie kiekvienų Kalėdų stalo.

4. Reaguoti ir triuškinti faktais. Patartina vengti puolimo, nes besiginantis žmogus neturi laiko permąstyti savo argumentų. Renkantis įgyvendinti šią strategiją, reikia atlikti nemažai namų darbų. Vienas jų – atpažinti pagrindines homofobų temas ir argumentus. Temų ir agumentų kiekis visada ribotas ir visada atsikartojantis (homoseksualios šeimos, lesbiečių ir gėjų partnerystė, homoseksualumo natūralumas, homoseksualumas biblijoje, lesbiečių ir gėjų teisės.) Perskaitykite tyrimų ataskaitų, apžvelkite kitų šalių praktikas, pasidomėkite istorija, raskite sau tinkamus argumentus, kuriais varijuodami jausitės patogiai

5. Pasiūlyti liautis seksualizuoti homoseksualius santykius: „Galbūt jūsų santykiai prasideda ir baigiasi lova, tačiau nemaža dalis žmonių santykiuose dar turi meilės, pagarbos, rūpesčio, draugystės jausmų. Tarp jų ir lesbietės, ir gėjai.“ Jeigu asmuo piktinasi vien gėjais, o lesbietes palieka ramybėje, galima drąsiai konstatuoti, kad ne pats homoseksualuamas jam/jai kelia siaubą, o asmeninės fantazijos vaisiai. Gal vertėtų liautis paslapčia fantazuoti apie intymius gėjų santykius?

6. Bandant diskutuoti ir matant, kad visa tai bergždžia, nes nei mokslo faktai, nei empatijos reikalaujantys argumentai niekur neveda, o žmogus ir toliau gyvena mitologijoje – pasakyti, kad pasiraukiate iš diskusijos, nes ši visai neproduktyvi. Jeigu reikia – pakartokite tą kelis kartus.

7. Galiausiai, visada galima žaisti gudriai. Paklauskite, ar taip pikta dėl homoseksualumo, nes abejoja savo heteroseksualumu?

Būkite savimi

Tuo metu portalas lgbt.foundation primena – nemanykite, kad negalite atvirai pasakyti, kokios esate seksualinės orientacijos, nes neva taip „sugadinsite" Kalėdas. LGBTQ+ žmonėms neturėtų būti permetama atsakomybė už tuos, kurie nepriima, nepalaiko ir mėgina kvestionuoti pačią žmogaus tapatybę. Ne LGBTQ+ žmonės mėgina kitus įžeidinėti dėl jų seksualinės orientacijos ir ne jie elgiasi taip, jog vakarienė prie Kalėdų stalo svaidantis homofobiškais pareiškimas virsta kančia.


Naujesnė Senesni