„Vilnius Pride 2023“ organizatoriai kviečia susipažinti su renginių programa

Birželis yra LGBTQ+ „Pride“ (liet. pasididžiavimo) mėnuo, kurio metu visame pasaulyje LGBTQ+ bendruomenės renginiais, eitynėmis ir protestais švenčiama įvairovė, kova už lygybę, reiškiamas solidarumas su LGBTQ+ žmonėmis. Šia proga, likus mėnesiui iki „Vilnius Pride“ eitynių, kurios šiemet Vilniuje vyks liepos 1 dieną, renginio organizatoriai dalinasi svarbiausia informacija apie „Vilnius Pride 2023“ renginius, rašoma pranešime spaudai. 

Asociatyvi „Soho“ klubo nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

„Vilnius Pride 2023“ renginiai

Birželio 30-tą dieną Lietuvoje įvyks pirmoji tarptautinė konferencija apie trans žmonių teises Baltijos šalyse. Nacionalinėje dailės galerijoje susirinks Lietuvos, Latvijos, Estijos ir kitų šalių translyčių žmonių teisių aktyvistai ir aktyvistės, trans žmonės ir juos palaikantys/-čios, sprendimų priėmėjai/-os, žmogaus teisių gynėjai/-os ir kiti. Konferencijoje daugiausia dėmesio bus skiriama teisinio lyties pripažinimo, translyčių žmonių sveikatos priežiūros, translyčių žmonių diskriminacijos ir priėmimo visuomenėje temoms bei teigiamų pokyčių kūrimo perspektyvoms. Tarptautinę konferenciją organizuoja Lietuvos trans žmonių teisių ir savitarpio paramos asociacija „Trans Autonomija“ kartu su Latvijos „Baltic Drag King Collective“ ir Estijos trans žmonių asociacija „Eesti Transinimeste Ühing“.

Liepos 1-ąją dieną Vilniuje įvyks eitynės-protestas „Vilnius Pride 2023”, kurio pagrindinė žinutė yra „Vis dar einam“. Šiais metais Vilnius Pride sieki parodyti ypatingą dėmesį trans žmonėms bei nušviesti šios grupės problemas. Trans žmonės susiduria su teisine ir medicinine diskriminacija kiekvieną dieną, tačiau šios bendruomenės balsų nesigirdi Lietuvos viešajame diskurse. Šis protestas kelia keturis pagrindinius eitynių reikalavimus: teisinės ir medicininės tranzicijos prieinamumą; teisę į santuoką, partnerystę ir įvaikinimą; turinį apie LGBTQ+ žmones cenzūruojančių nepilnamečių apsaugos įstatymo nuostatų panaikinimą; bei pilnavertę apsaugą nuo diskriminacijos.

Asociatyvi „Soho“ klubo nuotr.

Šiais metais keisis eitynių-protesto maršrutas – priešingai nei 2020 ar 2022 metais, Vilnius Pride prasidės netoli Lietuvos Respublikos Seimo, kur 13 val. eisena pajudės Gedimino prospektu, o baigsis Katedros aikštėje. Taip bandoma atkreipti dėmesį į LGBTQ+ bendruomenės problemas, kurių teisiniai sprendimai yra įšaldyti.

Po Vilnius Pride eitynių-protesto organizatoriai kvies dalyvius į dieninį pasibuvimą „Downtown Forest Hostel“, į vakarinę dalį „We Are Propaganda” vakarėlyje bei kitus gretutinius renginius.

Kas organizuoja Vilnius Pride 2023?

Lietuvos trans žmonių teisių ir savitarpio paramos asociacija „Trans Autonomija“.

2021 metais buvo įkurta pirmoji Lietuvoje translyčius žmones vienijanti asociacija. Idėja įkurti organizaciją kilo kartu organizuojant įvairius LGBTQ+ bendruomenės renginius – Vilnius Pride 2020, Kaunas Pride 2021, trans žmonių atminimo dienos minėjimus ir kt. „Trans Autonomija“ buria trans žmonių ir juos palaikančių bendruomenę, šviečia visuomenę ir dirba tam, kad trans žmonės būtų girdimi savo pačių teisių klausimais. Asociacijos principai: teisė apibrėžti savo tapatybę, kūno autonomija, orumas, solidarumas ir depatologizacija.

Pilietinė iniciatyva „Demonstruokimės“

Tai jau trečiasis Pride protestas-eitynės, organizuojamos šios neformalios pilietinės iniciatyvos. Pirmosios 2020 metais įvyko Vilniuje, o antrosios 2021 metais Kaune. „Demonstruokimės“ vienija Lietuvos žmones, siekiančius LGBTQ+ bendruomenių solidarumo bendroje kovoje už savo būtinas teisines ir socialines apsaugas. Organizuojantis ši iniciatyva vadovaujasi nehierarchiniais ir savanorystės principais bei atsisako bet kokių ryšių su politinėmis partijomis. Taip organizuojantis „Demonstruokimės“ siekia sukurti erdvę, kurioje LGBTQ+ bendruomenės nariai galėtų atstovauti sau.
Naujesnė Senesni