Šiais metais vyksiančiame „Eurovizijos“ dainų konkurse dalyvaujantys atlikėjai oficialiuose renginiuose galės demonstruoti tik savo šalies vėliavą, konkurso organizatoriams uždraudus „Pride“ ir kitus LGBTQ+ bendruomenės simbolius.
![]() |
Šveicarijai atstovaujanti(s) Nemo pasirodė scenoje su nebinarios lyties tapatybės vėliava | Sarah Louise Bennett/EBU nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Kaip skelbia Danijos transliuotojas DR ir portalas „PinkNews“, pagal atnaujintą vėliavų politiką konkurso dalyviams ir šalių delegacijoms į konkurso erdves bus leidžiama įsinešti tik jų atstovaujamos valstybės vėliavą.
Toks konkurso rengėjų sprendimas reikšmingai paveiks šiais metais pasirodysiančius LGBTQ+ atstovus, tarp kurių – Maltos atlikėja Miriana Conte, Austrijos atstovas JJ bei Suomijos dainininkė Erika Vikman. Atlikėjai negalės pasirodymuose demonstruoti su LGBTQ+ bendruomene susijusių vėliavų.
Pernai konkursą laimėjęs(usi) Šveicarijos atstovas(ė) Nemo, kuri(s) save identifikuoja kaip nebinarinės lyties, pasakojo, jog jam(ai) buvo uždrausta į sceną atsinešti nebinarinės lyties tapatybę simbolizuojančią vėliavą. Todėl atlikėja(s) ją įsinešė nelegaliai, paslėpęs(usi) nuo apsaugos darbuotojų.
„Man teko ją įsinešti slapta, nes „Eurovizijos“ organizatoriai neleido. Bet aš vis tiek tai padariau“, – tuomet sakė Nemo.
2025 metų vėliavų parade dalyviai galės neštis tik oficialias jų atstovaujamų šalių vėliavas.
Bus draudžiama demonstruoti ir kitų šalių vėliavas parodant solidarumą, pavyzdžiui, ne Ukrainos atstovai negalės mojuoti Ukrainos vėliava. Dalyviai, pažeidę šias taisykles, sulauks pasekmių, tačiau Europos transliuotojų sąjunga (EBU) neatskleidė, kokių konkrečiai.
Į „PinkNews“ užklausą atsakę konkurso organizatoriai teigė, jog vėliavų politika buvo suformuluota kartu su Šveicarijos transliuotoju SRG SSR siekiant „aiškumo delegacijoms ir žiūrovams“. Esą norima suderinti meninę saviraišką su taisyklių nuoseklumu oficialiose erdvėse.
Pasak konkurso organizatorių, už oficialių „Eurovizijos“ erdvių atlikėjams taikoma vėliavų politika bus tokia pati kaip žiūrovams – galima rodyti bet kokias vėliavas, kurių demonstracija neprieštarauja Šveicarijos įstatymams.
Šiais metais konkursas vyks Bazelyje, Šveicarijoje. Skirtingai nei atlikėjams, žiūrovams leidžiama į renginius – tame tarpe ir pusfinalius bei finalą – atsinešti bet kokias vėliavas ar plakatus, jei jie nekelia saugumo ar techninių problemų. Vis dėlto, ženklai privalo atitikti Šveicarijos teisę: draudžiami rasistiniai, neapykantą kurstantys ar teroristinių organizacijų simboliai.
Pernai metais „Eurovizijoje“ vėliavų klausimas sukėlė daug diskusijų – gerbėjai galėjo rodyti tik 37 šalių, dalyvavusių konkurse, vėliavas bei vaivorykštės („Pride“) simbolius. Tačiau kai kuriems buvo uždrausta įeiti į Malmėje (Švedija) esančią areną su LGBTQ+ bendruomenės teises vaizduojančiomis vėliavomis. Su problemomis susidūrė ir ES vėliavas atsinešę žiūrovai.
Palestinos vėliava pernai taip pat buvo uždrausta, o tai sukėlė didžiulį pasipiktinimą, konkurso organizatoriams leidus dalyvauti Izraeliui nepaisant karo veiksmų Gazos ruože. DR praneša, kad šiemet Palestinos vėliava arenoje bus leidžiama.
2025 metų „Eurovizijos“ pusfinaliai vyks gegužės 13 ir 15 dienomis, o finalas – gegužės 17-ąją.