Gegužės 8-ąją Seime turėjo būti svarstomas Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektas. Jo tikslas – įtvirtinti asmens teisę į reprodukcinę sveikatą, kaip neatsiejamą žmogaus teisių dalį. Nors tokios paslaugos, kaip pagalbinis apvaisinimas, nėštumo nutraukimas ar pagalba lytinį smurtą patyrusiems asmenims, jau yra įtvirtintos skirtinguose teisės aktuose, vieno nuoseklaus įstatymo, kuriame ši paslauga būtų pripažinta kaip žmogaus teisė, Lietuvoje iki šiol nėra.
![]() |
Denas Ražinskis | Asmeninio albumo nuotr. |
Denas Ražinskis
Lietuvos liberalaus jaunimo Politinių reikalų koordinatorius
Deja, šio projekto pateikimas buvo atidėtas. Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos reikalavimu, šis klausimas buvo atidėtas iki kito Seimo posėdžio. Nors įstatymo projektas nekeičia esamos praktikos, o tik įtvirtina žmogaus teises teisiniu lygmeniu, oponentai jį kritikavo kaip „radikalų ideologinį išplėtimą“. Vienas pagrindinių opozicijos argumentų – galimas nėštumo nutraukimų apmokėjimas iš valstybės biudžeto, nepaisant fakto, kad šiuo metu tam tikrais atvejais nėštumo nutraukimas jau yra finansuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.
![]() |
Asociatyvi Brett Sayles/Pexels.com nuotr. |
Šis įstatymas reikšmingas ne tik kritinėms situacijoms, bet ir jų prevencijai. Įstatymo projekte pabrėžiama lytinio švietimo, kontraceptinių priemonių prieinamumo ir informacijos sklaidos svarba. Tik teisiškai įtvirtinus šias paslaugas galima užtikrinti, kad reprodukcinė sveikata nebebūtų politinių debatų objektas, o taptų pamatine žmogaus teise.
Džiugu, kad šiandien, priėmus šį įstatymo projektą, žengėme link teisingesnės, atviresnės ir sveikesnės visuomenės. Tai – aiškus signalas, kad pagarba žmogaus orumui, teisėms ir sveikatai yra mūsų valstybės prioritetas. Dėkojame visiems, kurie prisidėjo prie šio įstatymo projekto rengimo, palaikymo ir gynimo. Kova už reprodukcines teises tęsiasi kasdien bandant užtikrinti, kad šios teisės būtų ne tik deklaruojamos, bet ir įgyvendinamos kiekvienam žmogui.
Šiandienos balsavimas parodė kai kurių Seimo narių pagarbos kitam žmogui trūkumą. Tarp balsavusių prieš buvo beveik visos aušriečių ir LVŽS ir apie pusė balsavime dalyvavusių konservatorių ir demokratų. Tai – gėdinga kapituliacija prieš ideologinį spaudimą, o ne sprendimas, paremtas mokslu ar žmogaus teisėmis.
Rubrikoje „Pozicija“ skelbiamos autorių įžvalgos ir nuomonės. Turite ką pasakyti? Rašykite e. p. redakcija@jarmo.net