Po Konstitucinio Teismo nutarimo teismą pasiekė prašymas įregistruoti moterų poros partnerystę

Tolerantiško jaunimo asociacija (TJA) skelbia, kad trečiadienį dviejų merginų pora kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą, prašydama teismine tvarka pripažinti ir įpareigoti registruoti jų šeimą – vienos lyties asmenų civilinę partnerystę.

Asociatyvi Norbu Gyachung/„Unsplash“ nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

„Tai, mūsų žiniomis, pirmasis toks kreipimasis į teismą po Konstitucinio Teismo 2025 m. balandžio 17 d. nutarimo, kuriuo išaiškinta, kad vienos lyties asmenų poros turi teisę į partnerystę teisminiu keliu“, – rašoma TJA pranešime, kuriame pažymima, kad pirmą kartą Lietuvos istorijoje vienos lyties asmenų poros dėl šeimos pripažinimo į teismą kreipėsi dar 2023 metais pagal TJA inicijuotas strategines bylas.

TJA teigimu, anksčiau Lietuvos teismai tokių pareiškimų netenkino ir šiuo metu dvi bylos prieš Lietuvą laukia nagrinėjimo Europos Žmogaus Teisių Teisme. Anot organizacijos, Konstitucinio Teismo balandžio 17 d. priimtas nutarimas tik patvirtina, kad vienos lyties poros turi teisę į šeimą teisminiu keliu.

„Atėjo momentas, kai galime tiesiogiai remtis Konstitucinio Teismo išaiškinimu, kad teisė į partnerystę – nepriklausomai nuo poros lyties – kyla iš Konstitucijos. Tą patį mes įrodinėjome dar 2023 metais, kai į teismus kreipėsi pirmosios tokios poros Lietuvos istorijoje, tačiau tuomet teismai mūsų argumentų negirdėjo, o dabar džiaugiamės, kad mūsų atkaklus darbas buvo rezultatyvus ir pagaliau buvome išgirsti“, – teigia bylas vedantis advokatas Aivaras Žilvinskas.

Aivaras Žilvinskas | A.Didžgalvio/LGL nuotr

Pareiškėjos – kartu gyvenanti tos pačios lyties pora – siekia, kad būtų pripažinta jų šeima ir įregistruota civilinė partnerystė.

Vilniaus civilinės metrikacijos skyrius atsisakė registruoti poros partnerystę, motyvuodamas, jog kol kas nėra įstatymu nustatytos registravimo tvarkos. Todėl pora pasinaudojo Konstitucinio Teismo atverta galimybe kreiptis į teismą.

„Ši byla ne tik apie dvi moteris – tai apie mus visus, gyvenančius demokratinėje valstybėje. Konstitucija aiškiai pasako: šeima nėra privilegija, ji yra teisė. Valstybė privalo užtikrinti, kad nė vienas žmogus neliktų už įstatymo ribų vien dėl to, ką jis myli“, – sako TJA pirmininkas Artūras Rudomanskis.

Artūras Rudomanskis | A.Didžgalvio/LGL nuotr

TJA akcentuoja, kad jau ne pirmus metus strategiškai inicijuoja bylas, siekdama, kad visos poros Lietuvoje – nepriklausomai nuo lyties – turėtų galimybę teisiškai registruoti savo santykius.
Naujesnė Senesni