Viena svarbiausių žmogaus teisių organizacijų ragina Lietuvos valdančiuosius priimti Civilinės sąjungos įstatymą

Tarptautinė žmogaus teisių organizacija „Human Rights Watch“ kreipėsi į Lietuvos valdančiuosius, ragindama priimti Civilinės sąjungos įstatymą, praneša Lietuvos žmogaus teisių centras. 

Jarmo.net koliažas


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Laiške Lietuvos vadovams ir ministrams, organizacija pabrėžia, kad teisinės tos pačios lyties porų apsaugos trūkumas kelia pavojų žmogaus teisėms Lietuvoje. „Human Rights Watch“ laikoma viena svarbiausių ir įtakingiausių žmogaus teisių organizacijų pasaulyje, rašoma pranešime spaudai.

„Civilinės sąjungos įstatymo priėmimas būtų reikšmingas žingsnis siekiant užtikrinti, kad visų šeimų teisės būtų geriau apsaugotos ir įgautų teisinį stabilumą Lietuvoje“, – rašoma organizacijos laiške, adresuotame Lietuvos Prezidentui Gitanui Nausėdai, Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei, užsienio reikalų ministrui Gabrieliui Landsbergiui bei ekonomikos ir inovacijų ministrei Aušrinei Armonaitei.

Anot organizacijos, negalėjimas teisiškai pripažinti savo santykių pažeidžia teisę į privataus ir šeimos gyvenimo gerbimą bei diskriminuoja dėl lyties, seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės. Kaip pabrėžiama kreipimesi, nesant teisinės bazės, skirtos apsaugoti tos pačios lyties asmenų santykius ir šeimas, ribojamos ir kitos teisės: teisė į nuosavybę, paveldėjimą ir socialines išmokas. Teisinio užtikrintumo trūkumas daro didelę žalą tos pačios lyties tokioms poroms ir šeimoms.

„Tos pačios lyties partneriai turėtų turėti galimybę užmegzti teisiškai pripažintus santykius, kurie užtikrintų apsaugą jiems patiems ir jų šeimoms. Lietuvos įstatymų leidėjai turėtų imtis veiksmų, kad tos pačios lyties poros būtų apsaugotos“, – sako Graeme Reidas, organizacijos „Human Rights Watch“ lesbiečių, gėjų, biseksualių ir translyčių asmenų programos direktorius.

Graeme Reidas | Asmeninio archyvo nuotr.

Laiške „Human Rights Watch“ taip pat primena, kad devyniolikoje Europos valstybių tos pačios lyties poros gali susituokti, o 23 valstybės yra sukūrusios teisinę bazę civilinėms sąjungoms, registruotoms partnerystėms ar kitiems susitarimams, kurie yra prieinami tos pačios lyties bei skirtingų lyčių poroms.

„Human Rights Watch“ buvo įkurta 1978 m., siekiant stebėti, kaip Sovietų Sąjunga laikosi Helsinkio susitarimų. Vėliau organizacijos veiklų laukas plėtėsi: šiandien „Human Rights Watch“ veikia penkiuose žemynuose, rengia ataskaitas apie žmogaus teisių pažeidimus, įskaitant žudymus, žiniasklaidos laisvės ribojimus, nepagrįstus aktyvistų bei politinės opozicijos veikėjų areštus.

Neseniai svarstyti Civilinės sąjungos įstatymą paragino ir JAV prezidento Joe Bideno specialusis padėjėjas Robertas Berschinskis, kuris priminė, kad „net kariaujančios Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pavedė parengti registruotos civilinės partnerystės įstatymo projektą“.

Dvi iš trijų valdančiojoje koalicijoje esančios partijos – Lietuvos liberalų sąjūdis ir Laisvės partija – žadėjo priimti partnerystės (civilinės sąjungos) įstatymą savo rinkimų programose.
Naujesnė Senesni