Prasidėjus šiai Seimo sesijai iškėliau klausimą, kad Partnerystės įstatymas turi būti Seimo darbotvarkėje. Buvo daug pasipriešinimo. Konstitucinis Teismas patvirtino, kad buvau teisus. Dabar, kai vyksta kultūriniai karai, laikas pažvelgti į šią giliau. Mūsų alternatyvioji ir kraštutinė dešinė naratyvus semiasi iš JAV ir Vakarų Europos kolegų. Todėl verta įsiklausyti, ką tie kolegos iš tikrųjų kalba.
![]() |
Matas Maldeikis | Olgos Posaškovos/lrs.lt nuotr. |
Matas Maldeikis, Seimo narys, konservatorius
matas.maldeikis@lrs.lt
Trumpo pergalė ir jo sprendimas „panaikinti 72 lytis“ Lietuvoje buvo interpretuota kaip partnerystės ar tos pačios lyties šeimų pabaigos pradžia. Tai – toli nuo tiesos. Trumpas kai kuriais atvejais net demonstravo atvirą paramą tos pačios lyties poroms. Jo nereikėtų painioti su kai kuriais radikalesniais respublikonų sparnais. Dar prieš įsitraukdamas į aktyvią politiką, Trumpas sakė esąs „labai pro-choice“ ir net viešai pareiškė, kad jam netrukdytų, jei gėjai tarnautų kariuomenėje. 2000 m. Trumpas pasisakė už partnerystės sutartis.
2016-aisiais Trumpas tapo pirmuoju Respublikonų partijos kandidatu, kuris Nacionaliniame suvažiavime paminėjo LGBTQ klausimus. Po „Pulse“ naktinio klubo šaudynių jis sakė: „Būdamas jūsų prezidentu, darysiu viską, kas mano galioje, kad apsaugočiau mūsų LGBTQ piliečius nuo smurto ir priespaudos, kurią skleidžia neapykantos kupina užsienio ideologija.“ Stiproka.
![]() |
Donaldas Trumpas | Gage Skidmore/flickr.com |
Vos keliomis dienomis po išrinkimo į pirmąją kadenciją, interviu metu jis pareiškė, kad jam „viskas gerai“ su tos pačios lyties santuokomis – nors tai tiesiogiai prieštaravo oficialiai respublikonų pozicijai. Jis į savo pereinamojo laikotarpio komandą įtraukė Peterį Thielį – atvirą gėjų, technologijų magnatą. Trumpo prezidentavimo metu JAV vykdė kampaniją prieš homoseksualumo kriminalizavimą užsienyje. Tas pats Thielis, kuris į viceprezidentus „prastūmė“ J.D. Vance’ą daro didžiulę įtaką būsimosios Trumpo administracijos politikai. Jei nesat matę – peržiūrėkit mano YouTube įrašus apie technofašistus.
Antrosios Trumpo kampanijos metu iš partijos platformos komiteto tyliai pašalinti konservatyvūs veikėjai. 2016 m. partijos platformoje buvo penkios nuorodos į santuoką kaip „vieno vyro ir vienos moters“ sąjungą. 2024 m. platformoje telieka bendra frazė, kad „respublikonai skatins kultūrą, kuri vertina santuokos šventumą.“ Kai NBC News paklausė, ar Trumpas ketina panaikinti tos pačios lyties santuokas, atstovė atsakė: „Tai niekada nebuvo pažadas, kurį jis davė kampanijos metu.“
O kaip Europa?
Prancūzijoje „Rassemblement National“, nors ir nepritaria tos pačios lyties santuokoms, Marine Le Pen dar 2017-ųjų kampanijoje bandė užmegzti ryšį su LGBTQ+ rinkėjais. Partija sąmoningai keičia savo įvaizdį šiuo klausimu, priima homoseksualius narius ir deklaruoja kovą su homofobija.
Nyderlanduose kraštutinė dešinė PVV remia tos pačios lyties partnerystes ir net santuokas. Partijos lyderis Geertas Wildersas dažnai pabrėžia, kad, panašiai kaip Trumpas, „gins gėjų teises nuo islamo ekstremizmo.“
O tada – mūsų maestro Gražulis. Europos Parlamente jis priklauso antieuropietiškai ir Maskvos finansuojamai AfD frakcijai. Šios partijos viena pagrindinių figūrų – Alice Weidel – yra atvirai homoseksuali moteris, gyvenanti su partnere iš Šri Lankos. Ji ne kartą yra pareiškusi, kad AfD apsaugos homoseksualius asmenis nuo migrantų. Jos buvimas partijoje padeda pritraukti LGBTQ+ rinkėjus. Ir štai Gražulis balsuoja už šią politiką. Dobilas pritaria.
![]() |
Petras Gražulis | Olgos Posaškovos/lrs.lt nuotr. |
Italijoje „Forza Italia“, dar Berlusconio laikais, rėmė civilines partnerystes. Pats Silvio yra pareiškęs: „Geriau būti gėjumi nei komunistu.“ Tuo tarpu Meloni „Italijos broliai“ laikosi konservatyvios linijos – balsuoja prieš partnerystes ir priešinasi LGBTQ+ teisių plėtrai.
Net Vengrijoje, kur „Fidesz“ garsėja priešiškumu LGBTQ+ bendruomenei ir nuolat riboja jų teises, egzistuoja oficialiai pripažintos tos pačios lyties civilinės sąjungos.
Tik nesakykit viso to mūsų vietiniams trampistams.
Rubrikoje „Pozicija“ skelbiamos autorių įžvalgos ir nuomonės. Turite ką pasakyti? Rašykite e. p. redakcija@jarmo.net