Teisingumo ministras Rimantas Mockus mano, kad Seimo rudens sesija būtų tinkamiausias metas imtis lyčiai neutralios partnerystės teisinio reguliavimo.
![]() |
Rimantas Mockus | Teisingumo ministerijos nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Kaip politikas nurodė BNS, šiuo metu Seimo frakcijos vis dar formuoja savo pozicijas šiuo klausimu, tad pavasarį greičiausiai nespės susitarti.
R. Mockaus teigimu, premjeras Gintautas Paluckas pavedė ministerijai parengti siūlymus, kaip įgyvendinti Konstitucinio Teismo sprendimą dėl lyčiai neutralios partnerystės įteisinimo.
Visgi, R. Mockus pabrėžia, kad šįkart iniciatyvos turėtų imtis pats parlamentas. Anot ministro, įstatymo projektų šia tema Seime jau yra – tereikia grįžti prie jų svarstymo.
Konstitucinis Teismas (KT) 2023-ųjų pradžioje nusprendė, kad per daugiau nei du dešimtmečius nepriėmimas įstatymo, kuris leistų įgyvendinti Civiliniame kodekse įrašytą nuostatą apie partnerystę, pažeidžia Konstituciją.
KT taip pat pažymėjo, kad kodekse numatyta tik priešingos lyties partnerystė diskriminuoja tos pačios lyties poras.
Teismas konstatavo, kad kol įstatymas nepriimtas, poros turi teisę kreiptis į teismą dėl bendro gyvenimo pripažinimo.
Praėjusioje Seimo kadencijoje buvo pateikti du skirtingi projektai. Vienas jų – Civilinės sąjungos įstatymas – numato, kad partneriai galėtų bendros nuosavybės klausimus reguliuoti sutartinai, turėtų paveldėjimo teises be mokesčių, galėtų vienas kitą atstovauti sveikatos srityje, dalintųsi informacija ir pareigomis. Jame taip pat įtvirtinta abipusės pagarbos ir moralinės bei materialinės paramos pareiga.
Kitas projektas, konservatoriaus Pauliaus Saudargo siūlytas „artimojo ryšio“ modelis, yra konservatyvesnis – jis nesieja žmonių kaip poros, bet leidžia teisiškai reguliuoti jų ūkinius santykius.