Manote, kad dabar ne laikas LGBT+ žmonių lygybei? Mąstote homofobiškai

Jei galvojate, kad dėl Rusijos invazijos į Ukrainą nebesvarbu skubiai pripažinti Lietuvos LGBT+ piliečių lygybės, jūs patys mąstote homofobiškai. Aiškėja, kad jūs galvojate, jog LGBT+ lygybė tėra kažkoks aksesuaras ar prabangos ženklas, kuria galima būtų pasidžiaugti, išsprendus visas kitas įmanomas pasaulines problemas. Tai tiesiog privilegijuoto žmogaus požiūris.

Asociatyvi freepik.com nuotr.


Romas Zabarauskas

Kino režisierius

30 metų sakėte „su laiku“, o išrinkus į valdančiąją koaliciją partiją, kurios vienas ryškiausių kertinių pažadų buvo LGBT+ lygybės užtikrinimas, radote naują argumentą: „dabar ne laikas“.

Jums atrodo, kad rinkėjai, kurie balsavo trokšdami proveržio šioje srityje, skolingi visiems pasiaukojantį valstybiškumą.
 
Valstybiškumo, suprask, negalima reikalauti iš tų, kurie užsispyrę negali atiduoti balso nors už vos mažesnę Lietuvos žmonių diskriminaciją. Aplink šiuos mačo politikus turime šokinėti ir leisti jiems diktuoti viešo diskurso sąlygas. Kodėl?

Supraskite, kad LGBT+ žmonės neskolingi visuomenei kantrybės, ramaus tono ar nemokamos edukacijos. Normalu po 30 metų diskriminacijos jaustis desperatiškai. Supraskite, kad LGBT+ žmonėms diskriminacija nėra teorinis dalykas – tai kasdien išgyvenama realybė.

Rusijos invazija Ukrainoje atneša ir naujų su homofobija susijusių iššūkių. Akivaizdu, kad Ukrainos LGBT+ pabėgėliai mūsų šalyje susidurs su papildomais sunkumais. Kalbant apie karo grėsmę Lietuvoje, dar aktualiau partnerystė, kuri užtikrintų teisę aplankyti savo partnerį ligoninėje, gauti palikimą. Dar aktualiau ir trans asmenų pripažinimas, kad trans moterys galėtų jaustis saugiai, be baimės būti pašauktoms į karą (tuo atveju, jei nekviečiamos visos moterys).
 
Tuomet imama provokuoti – tai ką, neginsime Ukrainos, nes ji irgi negerbia LGBT+ teisių? Žinoma, kad ginsime. Bet supraskite, kad tai nelyginami dalykai. Ukraina dar net netapo kandidate į Europos Sąjungą – ko tikrai linkiu ir kuo skubiau. Lietuva jau yra Europos Sąjungos narė ir netrukus tikrai tapsime paskutiniai, šitaip atsilikę dėl savo LGBT+ žmonių diskriminacijos.
 
Mielieji, Ukraina mus netgi greit aplenks dėl savo žmonių priėmimo. Pagal LGBT+ organizacijos ILGA 2021 m. vaivorykštės indeksą, Lietuva (23 proc.) vos keliais procentais lenkia Ukrainą (18 proc.). Tai tragiškas rezultatas ne Ukrainai, o Lietuvai, kuri taip ilgai stagnuoja, nors jau yra integruota į visas įmanomas Europos institucijas. Tai tiesiog apgailėtina!

Zelenskis 2019 metais taip atsakė į homofobišką klausimą: „Dėl LGBT. Nenoriu atsakyti nieko neigiamo, nes visi gyvename atviroje visuomenėje, kur kiekvienas gali pasirinkti kalbą, kuria kalba, savo tautybę ir seksualinę orientaciją. Palikite tuos žmones ramybėje, dėl Dievo meilės!“ 

Vėlgi, nesąžininga Ukrainos atžvilgiu jų politinę realybę lyginti su mūsų, bet net Zelenskis suteikia savo šalies LGBT+ bendruomenei daugiau vilties, nei daugelis mūsų politikų.

Man tapo akivaizdu, kad daug lietuvių, net laikančių save progresyviais, tiesiog nesupranta, kokia žiauri yra Lietuvos LGBT+ asmenų padėtis. Arba suprantate, bet jums tiesiog nerūpi. Nei karo grėsmės akivaizdoje, nei jokiu kitu metu: jums nerūpi.

Čia galite paskaityti apie Ukrainos LGBT+ karius: https://lgbtmilitary.org.ua/eng

Padėkime Ukrainai: https://ukrainewar.carrd.co/

Peticija dėl Ukrainos LGBT+ pabėgėlių: https://action.allout.org/en/m/d40dece4/

Rubrikoje „Pozicija" skelbiamos autorių įžvalgos ir nuomonės. Turite ką pasakyti? Rašykite e. p. redakcija@jarmo.net
Naujesnė Senesni