Pagal Shakespeare’o pjesę pastatytoje feministinės krypties komedijoje – lyties tapatybės kaitos tema

Kovo 10 ir 13 dienomis Valstybiniame Vilniaus mažajame teatre žiūrovams pristatyta vienos ryškiausių jaunosios kartos režisierių, Uršulės Bartoševičiūtės spektaklio „Kaip jums patinka“ pagal to paties pavadinimo Williamo Shakespeare’o pjesę premjera, rašoma VMT pranešime žiniasklaidai.

Spektaklis „Kaip jums patinka“ | M. Savičiūtės nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Feministinės krypties, drąsi ir savita kūrėja, 2021 m. pabaigoje buvo apdovanota LR kultūros ministerijos jaunojo kūrėjo premija. Ši premjera, tai dvigubai svarbus įvykis, mat žiūrovai pakviesti ir į naują, specifinę premjerinio spektaklio aikštelę. Spektaklio „Kaip jums patinka“ rodymui pritaikytą rūsio kavinės patalpą Valstybinis Vilniaus mažasis teatras ketina paversti naujų, eksperimentinių, į jauną publiką orientuotų meno renginių erdve.

„Kai mūsų, tūkstantmečio vaikų, karta yra kaltinama visa ko seksualizavimu ir bandymu tapatybės klausimus nagrinėti tik per seksualumo prizmę, man atrodo, jog geriausias atsakymas į tokį kaltinimą – taip atrodo todėl, kad pasaulis prarado visą kartą apie tai anksčiau galėjusių kalbėti žmonių. Man nesuprantama, kai galvojama, kad žmonių dvasinės problemos yra didesnės už iššūkius, susijusius su žmogaus identitetu. Bet juk dvasinės problemos ir kyla žmogui, turinčiam vienokį ar kitokį identitetą. Žmogus nuolat permąsto save ir savo vietą visuomenėje – jei tai nėra ontologinė būties problema, tada aš nežinau, kokios yra tos problemos“, – teigia U. Bartoševičiūtė.

Spektaklis „Kaip jums patinka“ | M. Savičiūtės nuotr.


Spektakliui pasirinkusi W. Shakespeare`o klaidų komediją „Kaip jums patinka“, kūrėja neslepia atlikusi gana radikalią jos adaptaciją: iš kone trisdešimties pjesės personažų spektaklyje liko tik šeši, taigi kūrybinis procesas toli gražu neapsiribojo tarnavimu žymiojo klasiko tekstui, o vyko laikantis pjesėje įžvelgtos lyties takumo (angl. gender bending) perspektyvos. Rozalinda, kurią Shakespeare`o laikais vaidindavo aktorius vyras, pjesėje persirengia vyru Ganimedu, tad šis keliagubas virsmas tapo akstinu režisierei nagrinėti Rozalindos personažo lyties arba bendriau – tapatybės – kaitą. Kitas išeities taškas – transseksualumo ir queer problematika, kuri Lietuvoje vis dar nesulaukia adekvataus dėmesio.

„Šis klausimas yra be galo sudėtingas ir vaidybos, ir režisūros atžvilgiu, nes kuriame ties reprezentavimo etikos riba, kadangi atstovaujame Lietuvoje ypač diskriminuojamai žmonių grupei. Realiame gyvenime tai juk nėra tik travesti efektas, tik persirengimas, nėra tik pasinaudojimas išvaizda. Tai – tapatybės sampratos kismas“, – temos pasirinkimo motyvus atskleidė režisierė.

Spektaklis „Kaip jums patinka“ | M. Savičiūtės nuotr.


Spektaklio kūrėjai, savitai išnaudodami Vilniaus mažojo teatro rūsio kavinės patalpą, pakvietė į iliuzinę Vilniaus metro stotį (scenografė – Ieva Rojūtė). Vaizdo projekcijų menininkas Kristijonas Dirsė šią požeminio pasaulio, metro iliuziją pripildė intensyvaus miesto ritmo, išplėtojo atspindžio temą, taip pat gyvą aktorių vaidybą keitė filmuotos scenos.

Spektaklio kompozitorė, 2020 m. „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatė Marija Paškevičiūtė, leidosi į viduramžių miesto garsyno ir šiuolaikinio megapolio garsų sąsajų, žemo dažnio garsų kaitos paieškas, spektaklyje visa tai supindama su populiariąja muzika ir taip antrindama režisierės žaidimui su laiko perspektyva.

Spektaklis „Kaip jums patinka“ / M. Savičiūtės nuotr.


„Spektaklis išties intensyvus, išsiskiriantis ypatinga eklektika“, – teigia U. Bartoševičiūtė. Kostiumai įkūnija tos pačios eklektikos, nenuoseklumo, artėjimo prie kičo, camp stilistikos dvasią (dailininkė Liucija Kvašytė).

Kūrybinė komanda: režisierė ir adaptacijos autorė – Uršulė Bartoševičiūtė, pjesės vertėja – Tautvyda Marcinkevičiūtė, scenografė – Ieva Rojūtė, kompozitorė – Marija Paškevičiūtė, kostiumų dailininkė – Liucija Kvašytė, vaizdo projekcijų menininkas – Kristijonas Dirsė, režisierės padėjėja – Vilija Žebrauskienė, šviesų dailininkas – Julius Kuršys.

Vaidina: Rozalinda / Ganimedas – Milda Noreikaitė, Orlandas – Karolis Kasperavičius, Senasis hercogas – Edmundas Mikulskis, Selija – Indrė Patkauskaitė, Naujasis hercogas Frederikas – Arvydas Dapšys, Juokdarys Galąstuvas – Agnė Šataitė.

„Lenkiu galvą prieš visus, šiuo metu leidžiančius premjeras ir repetuojančius. Visus, dirbančius savo darbą. Nesinori tuščiažodžiauti. Ukraina kraujuoja ir gina visos Europos laisvę. Padėkime jai pinigais, mitinguose, suteikdami namus, savanoriaudami. Eikime į teatrą, jei matome prasmę. Neikime – jei nematome. Naudokimės savo laisve, kol mūsų visų broliai ir seserys ukrainiečiai už savo laisvę kovoja kruviną karą“, – teigia rež. U. Bartoševičiūtė.

Mums rūpi, kad skaitytojus pasiektų kokybiškas turinys, todėl stengiamės užtikrinti sklandžią teksto kalbą ir faktų patikimumą. Pastebėję neatitikimus ar klaidas apie tai mums galite pranešti e. p. redakcija@jarmo.net
Naujesnė Senesni