Besiruošdami jau šį savaitgalį, lapkričio 23-24 d., Vilniuje vyksiantiems patirtiniams audiovizualiniams pasirodymams, aktoriaus ir kūrėjo Dominyko Vaitiekūno inicijuoto muzikinio–socialinio projekto „Mes taip nesitarėm“ autoriai pristato vienatvės temą nagrinėjančio, žmogiškojo ryšio ir bendrumo paieškas skatinančio antrojo kūrinio „(Ne)kartu“ ir jo vaizdo klipo premjerą.
Tautvydo Stuko nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
„Šis daugiaprasmis kūrinys yra apie vienišumo, atstūmimo ir nepriėmimo jausmą. Kai tavęs nepriima tik dėl stereotipų. Taip pat apie mūsų bandymą pabėgti nuo savijautos šokių aikštelėje“, – mintimis dalinosi projekto kūrybos vadovas, aktorius Dominykas Vaitiekūnas, kviesdamas visus pamąstyti apie vienatvę, bandymą surasti kontaktą su kitu žmogumi bei savo vietą bendruomenėje.
Pažeidžiamumas yra viena iš pagrindinių „Mes taip nesitarėm“ projekto autorių kūrybos temų. Menininkas D. Vaitiekūnas stengiasi tai paryškinti, pakviesdamas kurčiųjų bendruomenę scenoje bendrauti su girdinčiaisiais. Todėl jau ateinančio savaitgalio pasirodymuose susitiks girdintys muzikantai bei kurtieji atlikėjai ir suvieniję jėgas pateiks ko gero pirmą kartą Lietuvos istorijoje bendrą kūrinį.
„Ši daina man yra kaip metafora: žmonės artėja link tavęs, link manęs, bet tu (aš) savo viduje galiu turėti paslaptį, slepiuosi pati. Tačiau vėliau ta paslaptis pasitraukia ir emocijos pasireiškia per ašaras. Taip pat man ši daina yra labai daug talpinanti apie žmogaus psichologiją, kitokį mąstymą“, – pasakojo viena iš kurčiųjų projekto atlikėjų Justina Čiplytė, pridurdama, jog šis kūrinys jai patinka dar ir tuo, kad jis yra susietas su jos poezijos kūriniu. „Pasibaigus jam, žmonės artėja prie manęs, prieina, o aš tarsi atsitraukiu, pasitraukiu nuo jų, o jie mane vejasi. Būtent ši mizanscena man patinka!“
Dainą jau galima išgirsti visose muzikos klausymosi platformose bei „YouTube“. Tuo tarpu „(Ne)kartu“ video įrašas yra nufilmuotas 2023 m. Nacionaliniame Kauno dramos teatre, per vieną iš pirmųjų „Mes taip nesitarėm“ pasirodymų bandymų.
„Man labai gera žinoti, kiek per šiuos metus tiek šis, tiek kiti kūriniai paaugo, kai prie mūsų prisijungė tarptautiniai partneriai. Mes visi mokėmės, kaip būti kartu ir kaip mokėti būti ne kartu, todėl šis kūrinys turi simbolinę reikšmę ir vietą mūsų pasiruošimo lapkričio premjerai kelionėje“, – pasakojo D. Vaitiekūnas, atskleisdamas, kad dėl to ir kūrinio pavadinimo dalelytė „ne“ yra skliaustuose. „Tą suskliaustą žodį mes kviečiame savo žiūrovus drauge apmąstyti ir jį kur tik galima, numesti, paliekant tik žodį „kartu“.“
Likus porai savaičių iki premjeros Lietuvoje viešėjo ir „Mes taip nesitarėm“ projekto partneris pasaulyje pripažintas kurčiasis reperis Marko Vuorneheimo, sceniniu vardu Signmark iš Suomijos. Būdamas profesionaliu lektoriumi, jis padėjo repetuoti visus pasirodymų kūrinius, įkvėpė ir treniravo lietuvių projekto kolektyvą.
Šie pasirodymai taip pat išsiskirs ir techniniais sprendimais: video projekcija, padedančia kurtiesiems orientuotis muzikinėje medžiagoje bei specialiomis žemo dažnio kompozicijomis, padedančiomis kurtiesiems lengviau suvokti, jausti dainos ritmą, tempą ir kitus muzikinius parametrus, o žiūrovams įsijausti ir muziką išgirsti ne tik ausimis.
„Tačiau pats svarbiausias dalykas, kurį mes stengiamės akcentuoti – susikaupimas, bendrumas, ryšys vienas su kitu, nes be jų buvimo jokia technologija negali užpildyti žmogiškojo ryšio spragų, ypač šiuo metu, kai jaučiamas jo deficitas. Tai yra svarbiausia tiek kūrinyje „(Ne)kartu“, tiek artėjančiuose pasirodymuose, kuriuose net aštuoniolika girdinčių ir negirdinčių atlikėjų vienoje scenoje kurs žiūrovams unikalią bendrą patirtį. Kartu.“, – apibendrino D. Vaitiekūnas.
Visa tai žiūrovai gyvai galės išvysti audiovizualiniuose patirtiniuose pasirodymuose lapkričio 23 ir 24 dienomis „Menų spaustuvėje“, Vilniuje. Bilietus į pasirodymus platina Kakava.lt.
Socialinį-meninį projektą „Mes taip nesitarėme“ vykdo VšĮ „Liūdni slibinai“, bendradarbiaudama su Lietuvos kurčiųjų draugija ir kitomis organizacijomis. Finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Europos Sąjunga (pagal ERASMUS + programą), asociacija LATGA ir Šiaurės šalių ministrų taryba (Nordic Culture Point).
Tautvydo Stuko nuotr. |
Tautvydo Stuko nuotr. |
Tautvydo Stuko nuotr. |
Tautvydo Stuko nuotr. |
Tautvydo Stuko nuotr. |
Tautvydo Stuko nuotr. |
Tautvydo Stuko nuotr. |
Tautvydo Stuko nuotr. |
Tautvydo Stuko nuotr. |