Klaipėdietis rado „kompromisą" dėl vaivorykštės lipdukų „Nausėda yra homofobas"

Klaipėdoje šią savaitę spausdinimo paslaugas teikianti bendrovė „Logitema" atsisakė atspausdinti klaipėdiečio Kirilo Oeno užsakytus vaivorykštės spalvų lipdukus su užrašu „Nausėda yra homofobas" pavadinusi juos įžeidžiančiais ir propagandiniais. Vis tik spausdintuve ir LGBTQ+ teisių aktyvistas kompromisą rado. 

Jarmo.net koliažas

Jarmo.net

redakcija@jarmo.net

Jarmo.net primena, kad spaustuvė trečiadienį teigė nesanti nusiteikusi prieš LGBTQ+ bendruomenę, tačiau nenori įžeisti ir G. Nausėdos. Kodėl prezidento, pareiškusio, kad nebūtų pasirašęs lyčiai neutralios Partnerystės įstatymo, kritika vadinama įžeidžiančia, spausdintuvė nepatikslino. 

K. Oeno nuo lapkričio pradžios ketino pradėti akciją, kurios metu įvairiose Lietuvos miestuose bus užklijuoti vaivorykštės spalvų lipdukai „Nausėda yra homofobas" taip siekiant atkreipti dėmesį į homofobiškus Gitano Nausėdos pareiškimus, jog šis padarys viską, kad nebūtų užtikrinamos tos pačios lyties asmenų porose gyvenančių vaikų teisės, taip pat pasakymą, kad partnerystė negali būti prilyginta šeimai, nors Konstitucinis teismas Lietuvoje yra konstatavęs, kad ir tos pačios lyties asmenų poros prilygsta šeimų statusui. 

Anot spaustuvės, teiginys „Nausėda yra homofobas" yra ne nuomonė, o įžeidimas. 

„Gavau atsakymą iš spausdyklos, jog pasiruošę atsispausdinti lipdukus, jeigu bus išreikšta nuomone. Jeigu kompanijai nekliūvą vaivorykštinis fonas, o „homofobas" yra įžeidimas, manau mes darome skubotas išvada", - trečiadienį rašė K. Oeno. 

Jis teigė, kad lipdukų tekstai bus tokie: „Mes", „Nausėda, o mes?", „Mes esame visur", „Mes jus palaikome", „Visi mes skirtingi, visi mes lygūs".

Tūkstančiai lipdukų pasieks savanorius, kurie išklijuos juos įvairiuose Lietuvos miestuose.

„Šią žinutę išsiusiu tiems, kurie jau buvo pasiruošė dalyvauti akcijoje. Aš atsiprašau, jog keičiu tekstą. Nekeičiu idėjos - mes parodysime Nausėdai, jog mes esame tolerantiškesni už jį", - teigė K. Oeno. 

Be to, jis teigė atsisakęs skundo ir Lygių galimybių kontrolierei, kurį pateikė po to, kai spausdintuvė iš pradžių atsisakė spausdinti lipdukus.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba: situaciją įvertinti nėra paprasta

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė ryšiams su visuomene Izabelė ŠVARAITĖ jarmo.net pateikė tokį atsakymą:

„Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba gavo skundą dėl šios situacijos, tačiau jis buvo atsiimtas, todėl tyrimas dėl galimos diskriminacijos nebus pradėtas.

Teisiškai įvertinti situaciją nėra taip paprasta. Paslaugos teikėjui atsisakius spausdinti lipdukus, skirtingo traktavimo ir galimos diskriminacijos požymiai yra įžvelgtini. Šį veiksmą galėtume traktuoti kaip galimą diskriminaciją dėl įsitikinimų ir pažiūrų arba lytinės orientacijos. Tačiau konstatuoti diskriminacijos faktą galima tik atlikus išsamų tyrimą.

Lietuvoje cenzūra yra draudžiama, tačiau saviraiškos laisvė nėra absoliuti. Pagal Konstituciją, „Laisvė reikšti įsitikinimus ir skleisti informaciją nesuderinama su nusikalstamais veiksmais - tautinės, rasinės, religinės ar socialinės neapykantos, prievartos bei diskriminacijos kurstymu, šmeižtu ir dezinformacija.“

Kiekvienas atvejis iš esmės turėtų būti vertinamas per žodžio laisvės prizmę, t. y., ar žodžio laisvės varžymas yra objektyviai pagrįstas. Šioje konkrečioje situacijoje turėtų būti lyginama, kas yra svarbiau: kliento teisė netrukdomai reikšti savo įsitikinimus ar paslaugos teikėjo atsakomybė ir atsisakymas suteikti paslaugas manant, kad skleidžiama informacija yra galimai įžeidžianti. Privalu nepamiršti, kad viešųjų asmenų kritikos ribos yra platesnės nei privačių asmenų ir ne kiekviena kritiška fraze peržengiamos įstatymais numatytos ribos".
Naujesnė Senesni