Kodėl Europos LGBTI teisių žemėlapyje Lietuva nukrito į 35 vietą?

Naujausias tarptautinės LGBTI organizacijos „ILGA-Europe“ LGBTI žmogaus teisių žemėlapis, kuriame vertinama LGBTI asmenų teisinė ir politinė padėtis 49 Europos šalyse, atskleidė, kad Europoje demokratijai susiduriant su didžiuliais iššūkiais, susidarė palankios aplinkybės žengti į priekį LGBTI žmogaus teisių srityje.

Vilnius | Dovydo Žilinsko/„Unsplash“ nuotr.


Eglė Kuktoraitė, lgl.lt

egle@gay.lt

Lietuva „ILGA-Europe“ vertinime surinko 24 proc. Nors Lietuvos įvertinimas per pastaruosius 12 mėnesių pakilo 1 proc., Lietuva LGBTI žmogaus teisių vertinime nukrito į 35 vietą. Prasčiau už Lietuvą įvertintos kaimyninės Lenkija (13 proc.), Latvija (22 proc.), Baltarusija (12 proc.), Rusija (8 proc.).

Tuo tarpu Malta Vaivorykštės žemėlapyje užsitikrino lyderės poziciją (92 proc.) jau septintus metus iš eilės, ją seka Danija (74 proc.) ir Belgija (72 proc.).

Žemėlapis


Žemą Lietuvos reitingą Vaivorykštės žemėlapyje lemia nediskriminavimo politikos dokumentų trūkumai, vienintelis Europos Sąjungoje prieš „LGBTI propagandą“ nukreiptas įstatymas ir itin konservatyvi šeimos koncepcija, kuri nepakito po Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo nutarimo dėl tos pačios lyties asmenų šeimos susijungimo teisių, priimto dar 2019 metais. Teisinis lytinės tapatybės pripažinimas ir specialios sveikatos priežiūros paslaugos nėra lengvai prieinamos translyčių asmenų bendruomenei, o faktinė tos pačios lyties asmenų partnerystė iki šiol neturi teisinio statuso.

Vis dėlto, „ILGA-Europe“ pažymi, kad po daugelio metų sąstingio Graikijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Serbijoje, Slovakijoje ir Slovėnijoje vyksta pozityvūs įstatymų leidybos judėjimai, siekiantys atremti naratyvą, kad Europoje egzistuoja Rytų ir Vakarų takoskyra LGBTI teisių srityje. Tai suteikia šių šalių vyriausybėms dideles galimybes remti demokratiją priimant ir įgyvendinant LGBTI asmenų padėtį gerinančius įstatymus.

„Lietuva turi puikią galimybę pasirinkti demokratijos bei žmogaus teisių pusę ir lygiuotis į LGBTI žmogaus teises puoselėjančias šalis. Tikiuosi, kad dabartinėje karo prieš Ukrainą realybėje pagaliau atversime akis ir pamatysime, kad LGBTI bendruomenės teisių užtikrinimas sustiprins mūsų valstybę ir įtvirtins mūsų pozicijas tarp žmogaus teises puoselėjančių Vakarų šalių“, – komentavo Nacionalinės LGBT teisių organizacijos LGL vadovas Vladimiras Simonko

Mums rūpi, kad skaitytojus pasiektų kokybiškas turinys, todėl stengiamės užtikrinti sklandžią teksto kalbą ir faktų patikimumą. Pastebėję neatitikimus ar klaidas apie tai mums galite pranešti e. p. redakcija@jarmo.net
Naujesnė Senesni