Žinomas menininkas per Panevėžį stūmė spintą: tai – atsakas miesto kultūrai

Kova už LGBT teises ir reprezentavimą verda Panevėžio meno ir kultūros užkulisiuose. 8 mėnesius „Pragiedrulių“ meno rezidencijai vadovavęs tarpsritinis menininkas Saulius Leonavičius šeštadienį surengė perormansą, skirtą atkreipti dėmesį į LGBT bendruomenę ir užprotestuoti vieną kontraversišką S. Eidrigevičiaus menų centro sprendimą.

Žinomas menininkas per Panevėžį stūmė spintą: tai – Atsakas miesto kultūrai | JP.lt nuotr.


JP.lt

info@jp.lt

Ilga eisena

Pasak menininko, performansu jis siekė atkartoti Panevėžio miesto gimtadienio eiseną. Šeštadienį menininkas suvaidintos eisenos metu miesto gatvėmis tempė spintą.

„Atkartojau maršrutą, kurį „Pragiedruliai“ ėjo per Panevėžio 520-ąjį gimtadienį kartu su kitomis miesto organizacijomis. Eisenos kulminacija buvo šalia S. Eidrigevičiaus menų centro: sustojau, o iš spintos susidarė vaivorykštė“, – apie performansą pasakojo S. Leonavičius.

 S. Leonavičius | Saulius Mildos Paužolytės nuotr.

Šio renginio galutinė stotelė pasirinkta tikslingai.

„Planuojamą veiksmą įkvėpė šią vasarą vykusi Panevėžio miesto organizacijų ir bendruomenių eisena. Joje dalyvavusiems „Pragiedrulių“ darbuotojams S. Eidrigevičiaus menų centro vadovybė neleido naudoti vaivorykštės spalvų, argumentuodama, jog Panevėžyje – tam dar ne laikas“, – naujienų portalui JP komentavo menininkas.

Visi miestai lygiaverčiai

Pasak S. Leonavičiaus, visi miestai yra lygiaverčiai ir „tam dar ne laikas“ nėra svarus argumentas.

„Panevėžys yra Lietuvos miestas. Ir visuose miestuose vyksta kova už lygias teises. LGBT bendruomenė turi būti išgirsta. Tad, mano performanso tikslas – ne tik protestuoti, bet ir atkreipti dėmesį į LGBT bendruomenę“, – performanso tikslus išdėstė S. Leonavičius.

Atsakas miesto kultūrai

8 mėnesius „Pragiedruliams“ atidavęs performansų kūrėjas darbą paliko būtent dėl šio konflikto.

Po to, kai vadovybė neleido „Pragiedruliams“ naudoti vaivorykštės spalvų miesto bendruomenių eisenoje, tuometinis meno rezidencijos vadovas SEMC vadovei pareiškė, kad tai yra diskriminacija. Pasak S. Leonavičiaus, į tai nebuvo sureaguota, todėl jis išėjo iš darbo.

Ir šis performansas yra atsakas į Panevėžio meno ir kultūros vadovų argumentus bei veiksmus.

„Toks vieno žmogaus „Pride’as“, bet Panevėžyje ir per pusnis. Replika į šią vasarą nuspalvinusį konfliktą su miesto kultūros vadovais, kuris pakoregavo ne mano vieno eiseną“, – taip menininkas renginį apibūdino savo sekėjams feisbuke.

Miesto savivaldybės kultūros stipendija

Šį projektą buvęs „Pragiedrulių“ vadovas įgyvendino Panevėžio miesto savivaldybės kultūros stipendijos pagalba.

„Ši stipendija yra skirta kūrėjams iš Panevėžio, siekiantiems įgyvendinti projektą mieste. Šią stipendiją gavau ir aš. Ją nusprendžiau panaudoti šiam performansui, taip sujungiant meną, opią visuomenės problemą ir bendrą siekį kurti naują kultūros aplinką Panevėžyje į vieną derinį“, – papasakojo S. Leonavičius.
Naujesnė Senesni