15-kos šalių ambasadoriai Lietuvoje paragino užtikrinti LGBTQ+ lygiateisiškumą

Šeštadienį, gegužės 17‑ąją, Tarptautinę kovos su homofobija, bifobija ir transfobija dieną (IDAHOBIT) Lietuvoje reziduojantys 15-kos valstybių ambasadoriai paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame pabrėžė, kad žmogaus seksualinė orientacija ir lytinė tapatybė „niekada neturėtų būti priežastimi, dėl kurios žmogus tampa išankstinio nusistatymo, diskriminacijos ar neapykantos nusikaltimų auka“.

Asociatyvi Carl Gruner/„Unsplash“ nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Diplomatai priminė, jog būtent šią dieną 1990 m. Pasaulio sveikatos organizacija išbraukė homoseksualumą iš ligų klasifikatoriaus, taip pripažindama, kad „seksualinė orientacija yra neatsiejama žmogaus tapatybės dalis“. Vis dėlto, praėjus daugiau nei trims dešimtmečiams, LGBTIQ bendruomenė, kaip rašoma pareiškime, „vis dar susiduria su netolerancija, išankstiniu nusistatymu ir diskriminacija“, o kai kur – su neproporcingai dideliu priekabiavimo ir smurto mastu.


„Švenčiame IDAHOBIT kaip pasaulinę tapatybių įvairovės ir tolerancijos dieną ir kaip progą išreikšti solidarumą su LGBTIQ bendruomenės nariais“, – teigiama pareiškime.

Ambasadoriai pasidžiaugė „neseniai pasiekta teisine pažanga pripažįstant tos pačios lyties partnerystę Lietuvos Konstitucinio Teismo nutarimu, kuriuo konstatuota, kad išankstinis visuomenės nusistatymas negali riboti pagrindinių teisių, kaip tai numato Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartija.

Visapusiškai gerbdami demokratinius procesus, diplomatinių atstovybių vadovai viliasi, jog Seimas artimiausiu metu priims įstatymus, kurie „pripažins ir gins tos pačios lyties poras bei jų šeimas, taip pat užtikrins teisingą ir nešališką teisinio lyties pripažinimo sistemą“.

Pareiškime taip pat reiškiamas palaikymas visiems, kurie „organizuoja, dirba ar savanoriauja siekdami užtikrinti lygias teises LGBTIQ bendruomenės nariams Lietuvoje ir už jos ribų“. Diplomatai ypač išskiria šiemet Vilniuje vyksiantį „Baltic Pride 2025“ ir ILGA‑Europe konferenciją – abu renginius jie vadina svarbiais žingsniais didinant matomumą bei skatinant dialogą.

Bendrą kreipimąsi pasirašė Austrijos, Kanados, Danijos, Estijos, Suomijos, Prancūzijos, Vokietijos, Latvijos, Airijos, Izraelio, Nyderlandų, Norvegijos, Ispanijos, Švedijos, Šveicarijos ir Jungtinės Karalystės ambasadoriai.

Anot jų, IDAHOBIT diena – tai ne tik istorinių pergalių prisiminimas, bet ir nuolatinis įpareigojimas ginti kiekvieno žmogaus orumą.

redakcija@jarmo.net
Naujesnė Senesni