2025 metų „Eurovizijos“ dainų konkursas, vykęs Bazelyje, Šveicarijoje, baigėsi Austrijos pergale. Didžiausiame Europoje tiesiogiai transliuojamame muzikos renginyje triumfavo „queer“ bendruomenės atstovas – 23-ejų metų sopranas JJ (Johannes Pietsch).
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Austrų ir filipiniečių kilmės atlikėjas pelnė žiūrovų ir komisijos simpatijas atlikdamas dainą „Wasted Love“.
Tai jau antras kartas, kai pergalė atitenka „queer“ atlikėjui iš Austrijos – pirmąsyk šalį į viršūnę 2014-aisiais atvedė Conchita Wurst.
„Conchitos pasirodymas buvo toks stiprus, kad net Dubajuje, kur aš augau, apie tai rašė spauda, – prisiminė JJ. – O ten priklausymas „queer“ bendruomenei – vis dar tabu.“
JJ atvirai kalba ir apie savo pačio tapatybę: „Esu „queer“ ir džiaugiuosi galėdamas atstovauti bendruomenei bei suteikti jai balsą. Esu „queer“ balsas Austrijoje. Mano žinia labai paprasta – mylėkite vieni kitus. Meilė – gražiausias dalykas pasaulyje, o neapykanta – baisiausias“.
Šiais metais šalims skelbiant balus konkurso rezultatai iki paskutinės akimirkos buvo nenuspėjami. Po komisijos balsavimo pirmavo Austrija (258 tšk.), antroje vietoje rikiavosi Šveicarija, trečioje – Prancūzija. Visgi viešai paskelbus žiūrovų balsus, paaiškėjo, kad kova dėl pergalės vyksta tarp Austrijos ir Izraelio. Galiausiai nugalėjo JJ, surinkęs 178 taškus iš žiūrovų.
Į „Eurovizijos“ sceną grįžo praėjusių metų nugalėtoja(s) Nemo. Finalo vakaras prasidėjo įspūdingu 2024-ųjų laimėtojo(s) Nemo pasirodymu. Pirmasis(oji) „Eurovizijos“ istorijoje nebinarios tapatybės atlikėja(s) atliko dainą „The Code“ bei naują baladę „Unexplainable“.
„Ši daina – ne gailesčio prašymas. Ji grįsta pasitikėjimu savimi. Tai būdas pasakyti: aš čia, išgirskite mane“, – kalbėjo Nemo.
Kol „Eurovizijoje“ skambėjo muzika, Bazelio miesto gatvėse netilo protestai. Dešimtys demonstrantų išėjo į gatves reikšdami nepritarimą Izraelio dalyvavimui konkurse – pasak Šveicarijos naujienų agentūros „Keystone-ATS“, policija panaudojo ašarines dujas ir vandens patrankas po to, kai prie demonstrantų priėjo 2 vyrai, mojuojantys Izraelio vėliavomis.
Šiemet atvirą laišką EBU organizacijai pasirašė daugiau kaip tūkstantis buvusių „Eurovizijos“ dalyvių. Jie reikalavo pašalinti Izraelio nacionalinį transliuotoją „KAN“ iš konkurso ir kaltino jį prisidėjus prie karo veiksmų Gazoje bei ilgalaikės Palestinos okupacijos.
„Tikime muzikos vienijančia galia. Būtent todėl atsisakome leisti muzikai tapti įrankiu, skirtu balinti nusikaltimus žmoniškumui“, – rašoma pareiškime.
Dalyviai paragino EBU laikytis nuoseklumo – 2022 m. Rusija iš konkurso buvo pašalinta, tad, jų teigimu, tokios pat priemonės turėtų būti taikomos ir Izraeliui.
Taip pat skaitykite:
Parengta pagal qnews.com.au informaciją