Ataskaita: LGBTQ+ bendruomenės saugumas socialiniuose tinkluose – prastėja

Naujausioje LGBTQ+ teisių apsaugos organizacijos GLAAD ataskaitoje teigiama, kad LGBTQ+ asmenų saugumas socialinėse platformose silpnėja, o didžioji dauguma pagrindinių socialinių tinklų nesugeba užtikrinti tinkamos apsaugos nuo neapykantos kurstymo.

Asociatyvi Camilo Jimenez/„Unsplash“ nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

GLAAD Socialinių tinklų saugumo indeksas (angl. Social Media Safety Index, SMSI), kuris vertina šešias populiariausias platformas – „X“, „Instagram“, „Facebook“, „YouTube“, „Threads“ ir „TikTok“ – parodė, kad daugumos jų įvertinimas nesiekia net 50 balų iš 100 galimų.

Indekso vertinimo kriterijai apima:
  • Nefiltruoto turinio mastą;
  • Antidiskriminacinių nuostatų egzistavimą ir įgyvendinimą;
  • LGBTQ+ bendruomenei skirtų apsaugos priemonių efektyvumą;
  • Skaidrumą moderuojant turinį ir priimant sprendimus dėl demonetizavimo ar turinio pašalinimo.

Iš šešių platformų aukščiausią – 56 proc. – balą surinko „TikTok“. Skelbiama, kad tinkle įvesta išsami LGBTQ+ apsaugos nuo neapykantos kalbos politika. „TikTok“ yra viena iš vos dviejų platformų, aiškiai draudžiančių tikslingą misgenderinimą ir deadnaming‘ą.

Tačiau net ir ši platforma sulaukė kritikos. GLAAD pažymi, kad „TikTok“ trūksta skaidrumo, kaip ir kodėl šalinamas LGBTQ+ turinys, taip pat nepakankamai saugoma bendruomenės narių privatumo ir saviraiškos laisvė.

„Meta“ valdomos platformos – „Facebook“, „Instagram“ ir „Threads“ – surinko nuo 40 iki 45 proc. Verta pažymėti, kad šiuo metu bendrovė atsisako įvairovės, lygybės ir įtraukties (DEI) programų, taip pat peržiūri savo turinio moderavimo politiką, sušvelnindama taisykles neapykantos kalbai LGBTQ+ atžvilgiu.

GLAAD ataskaitoje kritikuojamas „Meta“ vadovas Markas Zuckerbergas, kuris, nors anksčiau buvo kritiškas kai kurioms JAV prezidento administracijos iniciatyvoms, dabar viešai palaiko sušvelnintą moderavimo politiką.

„YouTube“ surinko 41 proc., tačiau GLAAD itin kritiškai vertina platformos sprendimą pašalinti „lytinės tapatybės ir raiškos“ sąvokas iš savo neapykantos kalbos politikos. Taip pat pažymima, kad „Google“, kuri valdo „YouTube“, nutraukė savo DEI iniciatyvas vykdydama federalinius įsakymus.

Buvusi „Twitter“ platforma „X“, valdoma Elono Musko, surinko vos 30 proc. Nors formaliai draudžiamas tikslingas misgenderinimas ir deadnaming‘as, GLAAD pastebi, kad ši apsauga taikoma tik ten, kur to reikalauja vietiniai įstatymai. Platforma, pasak organizacijos, vis labiau toleruoja neapykantos kalbą ir yra tapusi palankia terpe dezinformacijai ir homofobijai.

GLAAD prezidentė Sarah Kate Ellis teigia, kad socialiniai tinklai ne tik nesugeba apsaugoti LGBTQ+ vartotojų, bet ir tiesiogiai pelnosi iš skleidžiamos neapykantos.

„Kai realiame pasaulyje smurtas ir priekabiavimas prieš LGBTQ+ žmones auga, socialiniai tinklai lieka nuošalyje, nesiimdami veiksmų. Šie žemi įvertinimai turėtų gąsdinti visus, kuriems rūpi saugi ir įtraukti skaitmeninė aplinka“, – teigia ji.

GLAAD ragina platformas atkurti LGBTQ+ bendruomenės apsaugos politiką.

Parengta pagal lgbtqnation.com informaciją
Naujesnė Senesni