Teksaso valstijoje uždraudus abortus 2021 m., sepsio atvejų skaičius išaugo 50 proc. Tokias gyvybei pavojingas būkles dažniausiai patyrė pacientės, kurių hospitalizacijos metu buvo nustatytas vaisiaus širdies plakimas. Pranešama apie mažiausiai du moterų mirties atvejus dėl pavėluoto pagalbos suteikimo, kai gydytojai siekė išvengti kaltinimų dėl aborto darymo, užtraukiančio baudžiamąją atsakomybę – 99 metus laisvės atėmimo. Remiantis naujausiais duomenimis, stipriai išaugo sveikatos komplikacijų, įskaitant nevaisingumą, skaičius ir moterų mirtingumas. Panašios tendencijos stebimos ir kitose abortus uždraudusiose valstijose.
![]() |
Asociatyvi Claudio Schwarz/„Unsplash“ nuotr/ |
Jūratė Griškėnaitė, rašytoja
jurate.griskenaite@gmail.com
Remiantis sveikatos organizacijų informacija, gimdos valymas - standartine priežiūra antrojo trimestro metu patyrusioms persileidimą pacientėms. Tačiau valstijos ligoninių gydytojai teigė, kad sveikatos įstaigos draudžia imtis veiksmų tol, kol nesustoja vaisiaus širdies plakimas arba neužfiksuotos moters gyvybei pavojingos komplikacijos.
Josseli Barnica į ligoninę atvyko dėl pilvo skausmų būdama 17 savaičių nėščia, kitą dieną po Teksase įsigalėjusio 6 savaičių nėštumo draudimo. Toks draudimas galiojo valstijoje dar likus visiems metams iki 2022 m., kai JAV buvo atšauktas 1973 metų sprendimą byloje „Roe v. Wade“, įtvirtinęs moterų konstitucinę teisę į abortus visoje šalyje. Dabar gi Teksase galioja visiškas aborto draudimas nuo gyvybės pradėjimo.
![]() |
Asociatyvi Gayatri Malhotra/„Unsplash“ nuotr. |
Kitą dieną Josseli grįžo į ligoninę kraujuodama ir gydytojai nustatė prasidėjusį neišvengiamą persileidimą. Dėl iki 9 cm atsivėrusio gimdos kaklelio moteriai grėsė infekcija. Tačiau vis dar buvo fiksuojamas vaisiaus širdies plakimas, todėl pagal valstijos įstatymus, medikai negalėjo kištis ir turėjo laukti niekaip teisės aktuose neapibrėžtos „medicininės skubos“. Praėjus 40 val. vaisiaus širdies dūžių fiksuoti nebebuvo įmanoma, todėl gydytojai ėmėsi medikamentinių priemonių gimdymui skatinti ir vaisius iš gimdos buvo pašalintas. Deja, grįžus namo Josseli ėmė stipriai kraujuoti, jos būklė pablogėjo. Po kelių dienų jai buvo nustatytas sepsis ir moteris mirė.
Kita auka – aštuoniolikmetė Nevaeh Crain, kuri nukraujavusi mirė, nes buvo išsiųsta namo net iš dviejų greitosios pagalbos skyrių nors jos sveikatos būklė akivaizdžiai blogėjo. Antruoju atveju buvo diagnozuotas sepsis, tačiau fiksavus vaisiaus širdies plakimą moteris išleista namo. Atvykus į ligoninę trečią kartą buvo ilgai daromi ultragarso tyrimai, siekiant įsitikinti, kad vaisiaus širdies plakimo nebėra. Moteris patyrė dauginį organų nepakankamumą ir netrukus mirė.
Mėnesio pradžioje Teksase pagaliau vienbalsiai priimtas teisės akto projektas, siekiantis užkirsti kelią moterų mirtims dėl aborto draudimo. Jame nurodoma, kad gyvybei pavojinga skubi medicininė pagalba nebūtinai turi būti „neišvengiama“. Teigiama, kad gydytojai gali nutraukti negimdinį nėštumą, kuris įvyksta, kai apvaisintas kiaušinėlis implantuojasi ne gimdoje. Taip pat nurodoma, kad nėščiai pacientei būtų teikiamos vėžio gydymo paslaugos net jei tai keltų grėsmę vaisiaus gyvybingumui.
Įstatymo projekte taip pat paaiškinama, kad medicinos personalas turi teisę aptarti nėštumo nutraukimą su pacientėmis nesibaiminant dėl įstatymo nuostatos, pagal kurią baudžiama už „pagalbą ir kurstymą“ atlikti abortą. Gydytojams buvo neaišku, ar vien už pokalbį apie galimybę nutraukti nėštumą gresia griežta baudžiamoji atsakomybė, o pacientės teigė negalinčios iš gydytojų gauti aiškių atsakymų apie savo prognozes ir gydymo galimybes.
Dar neaišku, ar šis įstatymo projektas bus priimtas ir kaip jį tokiu atveju interpretuos gydytojai ir ligoninės.
Už reprodukcines teises pasisakančios organizacijos į situaciją žiūri skeptiškai, nes projekte neaptariamos įvairios rizikingos nėštumo komplikacijos.
Rubrikoje „Pozicija“ skelbiamos autorių įžvalgos ir nuomonės. Turite ką pasakyti? Rašykite e. p. redakcija@jarmo.net