Reprodukcinės sveikatos įstatymas peržengė pirmą barjerą Seime: pritarta po pateikimo

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektui atverdamas kelią tolimesnėms diskusijoms ir svarstymams komitetuose. Už šį projektą balsavo 56 parlamentarai, prieš – 44, dar 10 susilaikė.

Seimo posėdis | Viktoriios Chornos/lrs.lt nuotr. 


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Projektą pristatė Birutė Vėsaitė 

Pateiktame įstatymo projekte siūloma nustatyti, kad nėštumo nutraukimo paslaugos būtų reglamentuojamos ne tik ministro įsakymu, bet ir įstatymu, šios paslaugos turėtų būti teikiamos nemokamai.

Projekto iniciatorė, socialdemokratė Birutė Vėsaitė Seimo tribūnoje pabrėžė, jog šiuo teisės aktu siekiama įtvirtinti teisę į reprodukcinę sveikatą kaip esminę žmogaus teisę, atitinkančią tarptautinius žmogaus teisių ir sveikatos apsaugos standartus.

Birutė Vėsaitė | Olga Posaškova/lrs.lt nuotr.

Prakalbo apie moralę

Kaip skelbia lrt.lt, vis dėlto parlamentarų nuomonės skyrėsi. 

Opozicinių frakcijų atstovai kėlė klausimus dėl finansinių ir etinių projekto aspektų.

Štai Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Rita Tamašunienė pasisakė prieš nemokamus abortus, teigdama, kad žmonės patys turi būti atsakingi šiuo klausimu.,

„Jūs dar numatote kontraceptines priemones. Kiek Lietuvoje yra vaisingo amžiaus moterų, kiek per metus kainuoja kontraceptinių priemonių paketas ir kiek tai pareikalaus iš biudžeto lėšų? Jei jau moraliniai dalykai apie prigimtines teises ir žmogaus orumą nuo gimimo nėra argumentai socialdemokratų frakcijai, tai galbūt skaičiai ir sumos bus iškalbingi“, – kalbėjo ji, rašo lrt.lt

Olga Posaškova | Olga Posaškova/lrs.lt 

Kritikos pažėrė ir Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovė Agnė Širinskienė. 

Pasak jos, projekte pateikiami sprendimai nėra nauji: „Taip, nėštumo nutraukimas egzistuoja, lytinis švietimas egzistuoja, yra sveikatos ir švietimo ministro atitinkami įstatymai ir tvarkos.

Agnė Širinskienė | Dž. G. Barysaitė/lrs.lt nuotr.

Premjeras palaiko

Premjeras Gintautas Paluckas pareiškė palaikantis projektą. Jo žodžiais, toks įstatymas yra būdingas moderniai visuomenei.

„Kiek žinau, laisvas balsavimas, bet didesnė dalis tikrai pasiruošusi palaikyti“, – lrt.lt teigė jis.

Gintautas Paluckas | Olga Posaškova/lrs.lt

Abejoja, kad abortai turi būti nemokami

Tuo metu Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis išreiškė abejonių, ar įstatymo perkėlimas iš ministro lygmens į Seimo lygmenį lems reikšmingus pokyčius.

„Ar labai kažką pakeis, kai bus perkelta į įstatymą, manau, kad esminių pokyčių nebus. O dėl tam tikrų paslaugų prieinamumo ir nemokamo teikimo galima diskutuoti, ar tikrai tai reikia daryti.“

Saulius Skvernelis | Olga Posaškova/lrs.lt

Be to, jis pridūrė „drįstantis abejoti“, ar abortų kompensavimas valstybės lėšomis yra būtinas.

Ką siūlo įstatymas? 

Pagal pateiktą įstatymo projektą, įstatyminiu lygiu būtų įtvirtinta galimybė nutraukti nėštumą iki 12 savaitės, o esant medicininėms indikacijoms ar tam tikroms išimtims – iki 22 savaitės. Tarp tokių išimčių minimi atvejai po išžaginimo ar kraujomaišos.

Siūloma, kad nėštumo nutraukimo procedūra būtų apmokama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Paslauga būtų galima tiek chirurginiu, tiek vaistiniu būdu, o pastarasis galėtų būti atliekamas ir nuotoliniu būdu.

Įstatyme taip pat būtų įtvirtinti pagrindiniai principai, susiję su reprodukcinės sveikatos paslaugų prieinamumu, konfidencialumu, kokybe ir laisvu asmens apsisprendimu.

Kitas svarbus aspektas – parama lytinį smurtą patyrusiems asmenims. Projekte numatyta nemokama medicininė, psichologinė ir socialinė pagalba, skubi kontracepcija ir infekcijų profilaktika.

Be to, siūloma reglamentuoti visapusišką, mokslu grįstą visuomenės švietimą apie reprodukcinę sveikatą, kontracepciją, nėštumo nutraukimą, lytiškai plintančių ligų prevenciją bei lytiškumo ugdymą, vadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis.

Įstatymo projektą teikia Seimo narė Birutė Vėsaitė kartu su kitais socialdemokratais, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininku Laurynu Šedvyčiu, taip pat liberalėmis Viktorija Čmilyte-Nielsen ir Edita Rudeliene bei konservatore Jurgita Sejoniene. 


„Dievo valia moteris yra ne objektas“

Europos Parlamento Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmasis vicepirmininkas Dainius Žalimas įstatymo idėją sveikina ir palaiko.

„Reprodukcinė sveikata neturi priklausyti viduramžių prietarams, o yra teisė į mokslo pažangą. Kuri, beje, vyksta ir Dievo valia. Dievo valia moteris yra ne objektas, o lygiateisė asmenybė ir savo kūno šeimininkė. Taip ar panašiai bent jau turėtų galvoti krikščionis“, – antradienį rašė jis savo „Facebook“ paskyroje.

Dainius Žalimas | Olga Posaškova/lrs.lt nuotr.

Anot politiko, Reprodukcinės sveikatos įstatymo projektu būtų įtvirtinama ne tik teisė į nėštumo nutraukimą, bet atspindimas aiškus, nuoseklus ir žmogaus orumą gerbiantis požiūris į visas reprodukcinės sveikatos sritis: nuo kontracepcijos prieinamumo iki jaunimui palankių paslaugų, nuo lytiškumo ugdymo iki pagalbos smurtą patyrusiems žmonėms.

Kirto Agnei Širinskienei

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen, sako, kad nepaisant projektų kritikų, įstatymas niekaip „ištvirkavimo“ ir nesiūlys nėštumo nutraukimą naudoti kaip šeimos planavimo priemonę.

Viktorija Čmilytė-Nielsen | Viktoriia Chorna/lrs.lt nuotr.

„O priešinti Reprodukcines teises su vėžio ir kitų sunkių ligų gydymu apskritai yra ponios Agnės Širinskienės lygio manipuliacija“, – „Facebook“ teigė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Anot jos, Reprodukcinė sveikatos įstatymas didins mokslu grįstos informacijos apie lytinę sveikatą prieinamumą, mažins reprodukcinę sveikatą supančią stigą ir nepaliks galimybės vienam asmeniui, t.y. sveikatos apsaugos ministrui ar ministrei keisti nėštumo nutraukimo ir kitas su reprodukcine sveikata susijusias tvarkas.

„Tikėtina, kad pritarus jam (įstatymui, – jarmo.net), nėštumų nutraukimų skaičius ir toliau mažės. Savalaikę pagalbą gaus paauglės, Lietuvoje apie 400 jų kasmet tampa nepilnametėmis mamomis“, – įsitikinusi liberalė.
Naujesnė Senesni