Vilniaus Universitete vyks „drag“ šou, kuriame laukiami visi

Vilniaus Universiteto (VU) Studentų Atstovybė rugpjūčio 7-9 d. organizuoja „queer“ kultūros festivalį „Kultūra Visų“, vienas iš festivalio akcentų – „drag“ šou, vyksiantis rugpjūčio 9 d. 18 val. VU teatro salėje (Universiteto g. 3).

Organizatorių nuotr.


jarmo.net

redakcija@jarmo.net

Atviri visiems

Šiuo metu vyksta atlikėjų registracija. Ji tęsis iki liepos 20 d. Kaip skelbia organizatoriai, šis „drag“ šou skirtas pradedančioms „drag“ karalienėms ir karaliams, norintiems išbandyti savo jėgas.

VU Studentų atstovybės programos „Be etikečių“ žmogiškųjų išteklių koordinatorius Jokūbas Jurgaitis portalui jarmo.net kalbėjo, kad tokio tipo renginys universitete vyksta jau 5 kartą – ši šventė tapo tradicija.

„Pirmaisiais metais „drag“ šou buvo nedidelis, tačiau bėgant metams žiūrovų ir atlikėjų gretos augo“, – sakė J. Jurgaitis.

Pašnekovas teigė, kad kol kas „drag“ pasirodymams užsiregistravo 7 asmenys, o dar keli domisi galimybe išeiti į sceną.

„Dalyvauyti gali visi norintieji. Šis šou nemokamas ir yra skirtas pradedantiesiems“, – kalbėjo J. Jurgaitis.

Festivalio organizatorius teigė, kad šventėje tarp žiūrovų laukiami visi – tiek LGBTQ+ bendruomenė, tiek jos palaikytojai.

„Šis festivalis atviras visiems“, – pažymėjo jis.

J. Jurgaitis kalbėjo, kad visuomenė Lietuvoje atvirėja ir vis labiau domisi „drag“ kultūra.

Pirmą kartą ant scenos pasirodysiantiems „drag“ atlikėjams programpos „Be etikečių“ atstovas linkėjo drąsos ir sveikino šį  drąsų žingsnį. „Linkiu jiems parodyti viską, ką gali, ir mokytis iš kitų atlikėjų, bendrauti su jais, susiburti. Tikiuosi, kad šis pasirodymas taps jiems tik pradžia“, – vylėsi J. Jurgaitis.

Kas toji „drag“ kultūra? 

Dar prieš kelis dešimtmečius „drag“ kultūra buvo slepiama pogrindyje: „drag“ atlikėjai rizikavo ne tik savo  reputacija, bet ir laisve. Šiandien „drag“ menas  – kur kas laisvesnis. Tad kas iš tiesų yra toji „drag“ kultūra? 

„Drag“ kultūra dažniausiai siejama su vyrais, įkūnijančiais moterų personažus – vadinamąsias „drag karalienes. Mažai kas žino, tačiau egzistuoja ir „drag“ karaliai – atlikėjai, scenoje įkūnijantys vyriškus personažus.

Istorikų teigimu, „drag“ meno ištakos užčiupiamos dar viduramžiais, kai moterims buvo draudžiama vaidinti teatre, todėl vyrai įkūnidavo moteris. 

XX amžiaus pradžioje „drag“ pasirodymai ėmė populiarėti LGBTQ+ bendruomenėje ir tapo jos pagrindžio dalimi.

2009 metais JAV startavo realybės šou „RuPaul’s Drag Race“, kuris supažindino plačiąją visuomenę su  „drag“ reiškiniu. 

Žymiausi ir žymiausios „drag“ 

RuPaul Charles – neabejotinai ryškiausia „drag“ kultūros figūra pasaulyje. Nuo 1990-ųjų pradžios RuPaul tapo „drag“ kultūros ambasadoriumi. Jo laida „RuPaul’s Drag Race“ padėjo išgarsėti tokioms drag žvaigždėms kaip Bianca Del Rio, Trixie Mattel, Violet Chachki, Sasha Velour ar Symone.

Pabllo Vittar – „drag“ karalienė iš Brazilijos, pasiekusi ne tik „drag“ scenos, bet ir popmuzikos aukštumas. Vittar dainos skamba radijo stotyse, o jos vaizdo klipai surenka šimtus milijonų peržiūrų.

Conchita Wurst – 2014 m. „Eurovizijos“ nugalėtoja iš Austrijos, kurios pasirodymas sulaužė daug visuomenėje vyravusių stereotipų apie lytiškumą ir meną.

Ne tik pramoga

„Drag“ menas yra neatsiejamas nuo socialinės kritikos, satyros ir lyčių normų laužymo. „Drag“ atlikėjai performansuose nagrinėja temas apie seksualumą, diskriminaciją, feminizmą ir visuomenės stereotipus. 

„Drag“ – tai menas, derinantis laisvės, kūrybiškumo aspektus ir drąsą būti savimi. Ir visai nesvarbu, ar „drag“ šou  vyksta Niujorko didžiojoje scenoje, ar Vilniaus bare – „drag“ misija išlieka ta pati: griauti tradicionalistų nubrėžtas ribas ir švęsti įvairovę.
Naujesnė Senesni