IT perspektyvos Lietuvoje: trečdalis tėvų vis dar mano, kad tikslieji mokslai – berniukams

Dauguma (59 proc.) tėvų Lietuvoje mano, kad IT srities profesijos yra ir išliks perspektyviais karjeros pasirinkimais jų vaikams, o 39 proc. yra įsitikinę, kad programavimo įgūdžiai yra esminiai ir ateityje jų reikės daugeliui. Nepaisant to, 30 proc. vis dar laikosi nuomonės, kad tiksliesiems mokslams yra gabesni vaikinai. Tai atskleidė „Telia Global Services Lithuania“ iniciatyva bendrovės „Spinter Research“ atlikta mokyklinio amžiaus vaikų turinčių Lietuvos gyventojų apklausa, rašoma pranešime spaudai.

Asociatyvi Annie Spratt/unsplash.com nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Trukdo stereotipai

16 proc. tėvų teigia, kad jų vaikai planuoja rinktis technologinės krypties studijas. Ketvirtadalis (27 proc.) nurodė, kad, tikėtina, jog tai bus su IT susijusios specialybės.

Maždaug trečdalis apklaustų tėvų mano, kad IT srityje yra geros karjeros galimybės ir privalumai, dar 29 proc. apklausos dalyvių nurodė, kad jų vaikui jau dabar patinka programuoti, todėl ateityje planuoja rinktis su IT susijusią specialybę.

„Programavimo ir technologijų įgūdžiai skirti ne tik planuojantiems studijas ar savo ateitį IT srityje. Šios žinios tampa kertinėmis nepriklausomai nuo pasirinktos srities. Architektai, muzikos kūrėjai, mokytojai ar virtuvės šefai – visi naudoja technologijas savo kasdieniniame darbe, jų supratimas ir išnaudojimas suteikia daugiau galimybių“, – sako bendrovės „Telia Global Services Lithuania“ vadovas Kim Leanderson.

Vis dėlto, kaip rodo atlikta apklausa, IT karjerą vis dar gaubia stereotipai – 37 proc. apklaustų tėvų mano, kad stereotipai yra pagrindinė priežastis, dėl kurios programavimą dažniau renkasi vaikinai. Beveik ketvirtadalis pasigenda daugiau sėkmingų moterų programuotojų pavyzdžių.

Siekia keisti situaciją

Leanderson pažymi, kad šalyje IT specialistų poreikis toliau auga. Pernai asociacijos „Unicorns Lithuania“ atliktas Lietuvos informacinių ir ryšių technologijų (IRT) srities darbdavių tyrimas parodė, kad vien iki 2025 m. šio sektoriaus įmonės mūsų šalyje yra pasirengusios įdarbinti mažiausiai 7,6 tūkst. specialistų. Visgi švietimo statistika rodo, kad tik 7 proc. stojusiųjų į aukštąsias mokyklas Lietuvoje pernai rinkosi IT srities studijas – tai yra mažiau nei užpernai.

Antrus metus iš eilės visoje Lietuvoje įgyvendinamas prezidentės Dalios Grybauskaitės globojamas projektas „Nacionalinis IT iššūkis“ siekia didinti moksleivių susidomėjimą IT sritimi ir studijomis, suteikti jiems vertingų žinių bei įgūdžių, kurie ateityje padėtų įgyti perspektyvias šiandienos specialybes.

Projekto metu mokiniai dalyvauja virtualiose pamokose, mokosi programuoti ir kurti vaizdo žaidimą. Nuo vasario kas mėnesį sumuojami klasių rezultatai ir geriausiai įvertinti moksleiviai yra apdovanojami prizais. Vasario mėnesį aktyviausiai pasirodė Kauno Jono Basanavičiaus gimnazijos 9b klasė, kovo mėnesį – Visagino „Žiburio“ pagrindinės mokyklos 7a klasė. Daugiausiai taškų surinkusi klasė nuolat skelbiama projekto tinklalapyje www.itissukis.lt

Galimybė įgyti teorinių ir praktinių IT žinių

Šiuo metu projekte „Nacionalinis IT iššūkis“ dalyvauja daugiau kaip 3500 moksleivių iš 7-9 klasių ir mokytojų visoje Lietuvoje. Paskutinį projekto mėnesį mokyklos dar gali prisijungti ir peržiūrėti programavimo pamokas.

Balandžio 24 d. vyks didysis „Nacionalinio IT iššūkio“ žinių patikrinimas, kuriame galės dalyvauti visi projekte užsiregistravę 7-9 klasių moksleiviai. Dvidešimt geriausiai testą atlikusių moksleivių laimės išmaniuosius laikrodžius ir pateks į trečiąjį „Nacionalinio IT iššūkio“ etapą, kur dalyvaus individualiose praktinių įgūdžių ugdymo sesijose su patyrusiais IT specialistais. Užsiėmimų metu dalyviai mokysis programuoti sudėtingesnius vaizdo žaidimus. Trijų geriausių projektų autoriai laimės nešiojamuosius žaidimų kompiuterius. „Nacionalinio IT iššūkio“ apdovanojimų renginys vyks gegužės pabaigoje.

Mokyklinio amžiaus vaikų turinčių Lietuvos gyventojų apklausą „Telia Global Services Lithuania“ iniciatyva tyrimų bendrovė „Spinter Research“ atliko pernai gruodį. Iš viso apklausta 513 gyventojų, auginančių 7-18 metų amžiaus vaikus.
Naujesnė Senesni