Britų visuomeninis transliuotojas BBC atmetė kritiką parengus melagingą publikaciją, kurioje teigiama, kad „biologinės lyties pakeisti negalima“. Atsakydama į pasipiktinusio skaitytojo pateiktą oficialų skundą, žiniasklaidos priemonė pareiškė, kad jos paskelbta informacija nebuvo klaidinga.
![]() |
BBC atmetė pasipiktinusio skaitytojo kaltinimus | Siora Photography/„Unsplash“ |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Istorija prasidėjo tuomet, kai šių metų kovą BBC interneto svetainėje publikuotame straipsnyje, kuriame buvo pristatytos Jungtinėje Karalystėje atlikto tyrimo, užsakyto tuometės konservatorių Vyriausybės, išvados.
Tyrimui vadovavusi ir ataskaitą pristačiusi sociologijos profesorė Alice Sullivan rekomendavo institucijoms rinkti informaciją išskirtinai apie „biologinę lytį“ taip esą siekiant išvengti „masinio duomenų apie lytį praradimo“.
Profesorės ataskaita sulaukė kritikos – ekspertai išvadas pavadino „faktiškai neteisingomis“.
A. Sullivan buvo mesti ir kaltinimai šališkumu dėl jos ryšių su organizacijomis, ginčijančiomis lytinę tapatybę, tokiomis kaip „Sex Matters“.
BBC publikacijoje apie šį tyrimą buvo rašoma: „Nors žmonės gali teisiškai pakeisti lytį, biologinės lyties pakeisti neįmanoma. Tai reiškia, kad moteriai, tapusiai vyru, vis tiek gali prireikti gimdos kaklelio tyrimų, o translytėms moterims – prostatos patikros“.
Būtent šis sakinys užkliuvo BBC skaitytojui, nusprendusiam pateikti skundą transliuotojui, dėl, jo nuomone, netikslaus ir šališko turinio. Pasak skundo autoriaus, BBC traktuoja lytį kaip nekintančią biologinę savybę, nors net moksliniai pripažįsta, kad lytis – sudėtingas reiškinys, pasižymintis gausybe aspektų, rašo „The PinkNews“.
BBC su skaitytojo argumentais nesutiko.
Atsakydamas į skundą, transliuotas BBC paaiškino, kad skundo autoriaus nurodytas sakinys buvo pateiktas nesiekiant formuoti visuomenės nuomonės, o padėti skaitytojams geriau suprasti, kodėl kai kuriose srityse – ypač sveikatos apsaugoje – svarbu rinkti ir biologinius, ir lytinės tapatybės duomenis.
„Kuriame turinį įvairaus lygio auditorijai – tiek tiems, kurie turi gilių žinių, tiek tiems, kurie tik susipažįsta su temomis. Suprantame, kad pirmiesiems kai kurios mūsų formuluotės gali pasirodyti pernelyg supaprastintos“, – nurodė BBC.
BBC taip pat pareiškė, kad „nesutinka su skundo autoriaus nuomone, esą straipsnyje pateikta klaidinanti informacija“.
Diskusijos apie lyties sąvoką ir jos reprezentavimą žiniasklaidoje Jungtinėje Karalystėje pastaruoju metu itin suintensyvėjo daliai institucijų ėmėsi riboti translyčių asmenų teises remiantis „duomenų tikslumo“ argumentais.
Taip pat skaitykite: