Druskininkuose vykstančiame „Druskomanijos“ festivalyje LGBTQ+ bendruomenė pasijuto nepriimta – penktadienį turėjęs įvykti „Vaivorykštės miuziklas“ atšauktas, nes organizatoriams nepavyko rasti LGBTQ+ žmonėms draugiškos erdvės mieste.
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Skrieja kaltinimai
Apie tai, kad šis festivalio renginys atšauktas, „Facebook“ pranešė organizatoriai.
Socialinio tinklo puslapyje „Druskomanija” išreikštas palaikymas tiek „Vaivorykštės miuziklo“ kūrybinei komandai, tiek LGBTQ+ bendruomenei.
„Druskininkų mieste tolerancijai ir LGBTQ+ bendruomenės palaikymui vietos nėra. Tuo įsitikinome organizuodami vieną esminių festivalio renginių — „Vaivorykštės miuziklą“. Priimti miuziklą atsisakė visos Druskininkų miesto erdvės ir institucijos, su kuriomis komunikavome, ir kuriose įprastai vyksta kultūriniai renginiai“, – rašoma ketvirtadienį pasirodžiusiame įraše.
Jame pabrėžiama, kad „Vaivorykštės miuziklas“ turėjo tapti platforma pasidžiaugti LGBTQ+ bendruomenės kūryba.
„Tačiau vietos, kuriose renginys techniškai galėjo įvykti, mums užvėrė duris, aiškiai ir konstruktyviai neįvardindami priežasčių, kodėl“, – apgailestauja organizatoriai.
![]() |
Ketvirtadienį festivalio „Druskomanija“ puslapyje pasirodė štai toks įrašas | Momentinė eekrano kopija |
Vadina šmeižtu
Jarmo.net kreipėsi komentaro į Druskininkų savivaldybę.
„Dėl Jūsų minimo renginio organizavimo į Druskininkų savivaldybę niekas nesikreipė.
Apie tai, kad šio renginio organizatoriai patys nesugebėjo rasti jam vietos, sužinojome tik po to, kai viešojoje erdvėje pasipylė šmeižikiški, užgaulūs ir absoliučiai tikrovės neatitinkantys vertinimai bei komentarai apie Druskininkus.
Tikimės ir laukiame, kad festivalio organizatoriai turės drąsos ir savigarbos viešai atsiprašyti už paskleistą melą ir šmeižtą.
O su žmonėmis, kurie kelia skandalus ir šmeižia Druskininkus ateityje, nenorime turėti jokių reikalų“, – teigiama raštu atsiųstame Druskininkų savivaldybės atsakyme.
„Turime trumpam atsitraukti“
Vienas renginio organizatorių Evaldas Alekna jarmo.net teigė, kad šiuo metu vykstant festivaliui trūksta laiko pateikti platesnę poziciją šiuo klausimu.
„Ir ganėtinai daug dėmesio sulaukiame dėl šios situacijos, turime trumpam atsitraukti ir pilnai išpildyti festivalį“, – dėstė jis, pažadėjęs į jarmo.net pateiktus klausimus atsakyti vėliau.
Po kuriuo laiko „Druskomanijos“ meno vadovė Liepa Vozgirdaitė jarmo.net pakomentavo, kad Druskininkų meras Ričardas Malinauskas, apkaltinęs festivalio organizatorius šmeižtu, paskleidė neteisingą informaciją.
Anot jos, „Druskomanijos“ komanda nepuolė, nešmeižė ir neplūdo nei mero, nei kitų asmenų. „Festivalio socialiniuose tinkluose tik pasidalinome informacija, jog Druskininkų miesto patalpos (savivaldybei priklausančios ir ne tik) atsisako priimti queer bendruomenės rengto miuziklo pasirodymą ir pareiškėme festivalio komandos palaikymą „Vaivorykštės miuziklo“ kūrėjams bei LGBTQ+ bendruomenei. Nei į merą kreipėmės, nei jo vardą minėjome – tai buvo bendras komentaras apie susiklosčiusią situaciją“, – teigė L. Vozgirdaitė.
Anot jos, rengiant „Druskomanijos“ festivalį nuo pat praėjusių metų rudens organizatoriai aktyviai ieškojo erdvių įvairiems renginiams.
„Didžiajai daliai programos elementų organizaciniai procesai vyko sklandžiai – erdvių paieška, derybos ir techniniai sprendimai nesukėlė reikšmingų sunkumų. Festivalio planavimas prasidėjo dar rudenį, ir dauguma partnerių konstruktyviai prisidėjo prie renginių įgyvendinimo.
Tačiau tenka apgailestauti, kad situacija su „Vaivorykštės miuziklu“ išsiskyrė. Ne kartą pasikartojo toks scenarijus: iš pradžių, anot patalpų atstovų, patalpos renginiui tinkamos ir reikiamu metu laisvos, o vėliau, paaiškėjus daugiau informacijos apie renginio pobūdį, ryšys su patalpų atstovais nutrūksta arba sulaukiama informacijos apie kitus – „netikėtai suplanuotus“ – renginius.
Norime išskirti viešbutį „Tech Spa“ ir barą „Senfortis“, kurie nuoširdžiai palaikė mūsų iniciatyvą ir būtų mielai priėmę „Vaivorykštės miuziklą“. Deja, dėl kūrinio techninių reikalavimų ir infrastruktūros ypatybių šiose vietose miuziklo įgyvendinti nebūtų įmanoma.
Puikiai pažįstame druskininkiečius – tai kultūrai neabejingi žmonės, šiltai ir atvirai priimantys visus miesto svečius. Gaila, kad kol kas mieste vis dar trūksta tokių erdvių, kuriose šiuolaikinės muzikos kultūra galėtų laisvai skleistis. Kultūros sostinėje kultūrai šiuo metu ankšta.
„Druskomanijos“ komanda šį svarbų pokalbį tęs jau šiandien – festivalio atidarymo renginyje Druskininkuose, kuris vyks 18:00 val. „Tech Spa“ pastate esančioje „Cantinoje“. Kviečiame visus – būkime kartu, kalbėkimės, kurkime ir dalinkimės kultūra.
Nepaisant iššūkių festivalis išlieka gyvas, atviras ir pasiryžęs tęsti savo misiją – burti bendruomenę per kūrybą, garsą ir laisvę eksperimentuoti. Vis dėlto jis vyksta jau 41-ąjį kartą, yra vienas ilgaamžiškiausių ir turi ypatingą reikšmę Druskininkų miestui ir jo kultūriniam identitetui“, – raštu atsiųstame komentare dėstė L. Vozgirdaitė
Sako, kad apie renginį nieko negirdėjo
LRT Klasikos laidoje „Ryto allegro“ ketvirtadienį Druskininkų meras Ričardas Malinauskas atmetė kaltinimus, kad miesto savivaldybė yra nedraugiška LGBTQ+ bendruomenei.
Anot jo, „Vaivorykštės miuziklas“ neįvyko dėl kitų priežasčių.
![]() |
Ričardas Malinauskas | Druskininkusavivaldybe.lt nuotr. |
„Nelabai suprantu, kurioje vietoje mes esame nedraugiški. Visi dalykai mums yra priimtini ir suprantami, gal pasikeitė planai ar kažkas kitas sutrukdė renginiui įvykti, aš apie tai informacijos neturiu“, – tikino jis, rašo lrt.lt
Portalui 15min.lt meras komentavo, kad apie šį renginį nieko nėra girdėjęs. „Esu pasišlykštėjęs“, – minėtam portalui kalbėjo jis.
Homofobijos židiniai įsižiebia nuolat
Tai – ne pirma istorija, kai šalies regionuose kyla skandalai dėl LGBTQ+.
Šiais metais Šakių rajono tarybos narys Ričardas Lekavičius sulaukė nepalankaus etikos sargų verdikto – politikas pripažintas pažeidęs etiką, kai vieno tarybos posėdžio metu žemino translyčius vaikus.
Jarmo.net dar 2024 m. rašė apie tai, kad į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą (LGKT) kreipėsi panevėžietis menininkas Saulius Leonawičius, dirbęs „Pragiedrulių“ centre. Jis skunde nurodė, jog šios įstaigos direktorė pareikalavo centro logotipe, skirtame Panevėžio miesto gimtadienio eisenos transparantui, nenaudoti vaivorykštės spalvų, nes esą tai gali suerzinti Panevėžio merą. LGKT įžvelgė taikytą diskriminaciją ir įspėjo dėl Lygių galimybių įstatymo nuostatų pažeidimo.
![]() |
Lietuvos regionų politikai neretai nusitaiko į LGBTQ+ bendruomenę | Asociatyvi pexels.com nuotr. |
Praėjusių metų gruodį surengtoje Nacionalinio žmogaus teisių forumo diskusijoje „Ar LGBTI+ asmenims yra vietos savivaldybėse?“ Kauno technologijos universiteto (KTU) atstovas dr. Vytautas Valentinavičius teigė, kad nerimą kelia ir Širvintų rajono merės Živilės Pinskuvienės pasisakymai tiek apie įtraukųjį ugdymą, tiek apie LGBTQ+. „Mieli LGBT bendruomenės nariai – kodėl jūs norite išskirtinių teisių? Kodėl jūs nenorite būti lygūs su kitais Lietuvos žmonėmis?“ – požiūrį yra išreiškusi politikė.
2023 m. Lietuvos šeimų sąjūdžio atstovas, Prienų rajono savivaldybės tarybos narys Egidijus Visockas užsimojo, kad Prienų rajonas taptų zona be „genderizmo ir LGBT ideologijos“. Politikas tąkart užregistravo sprendimo projektą, kuriuo būtų viešai paskelbta deklaracija „Prienų rajono savivaldybė be genderizmo ir LGBT ideologijos“. Tiesa, homofobiška iniciatyva žlugo.