Pasaulis ruošiasi minėti Tarptautinę dieną prieš homofobiją, transfobiją ir bifobiją

Šeštadienį (gegužės 17 d.) bus minima Tarptautinė dieną prieš homofobiją, transfobiją ir bifobiją (IDAHOBIT). Pasaulyje planuojama šimtai renginių, kviečiančių kalbėti apie lygybę, solidarumą ir žmogaus teises. Nors kai kuriose šalyse matyti proveržis, vis daugiau valstybių riboja LGBTQIA+ žmonių teises, skelbia LGBTQ+ teisių organizacija „ILGA“.

Asociatyvi Michał Parzuchowski/„Unsplash“ nuotr.


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Gegužės 17-oji pasaulyje kasmet minima kaip Tarptautinė diena prieš homofobiją, transfobiją ir bifobiją (IDAHOBIT). Ši data pasirinkta neatsitiktinai – 1990 m. būtent tą dieną Pasaulio sveikatos organizacija išbraukė homoseksualumą iš psichikos sutrikimų sąrašo. Nuo 2004 m. ši dieną nuspręsta atkreipti dėmesį į LGBTQIA+ bendruomenės patiriamus žmogaus teisių pažeidimus.


„ILGA“ praneša, kad šių metų tema – „Bendruomenių galia“.

„ILGA“ skelbia, kad net 64 Jungtinių Tautų narės iki šiol kriminalizuoja tos pačios lyties asmenų santykius. 61 šalis riboja saviraišką seksualinės ir lytinės įvairovės temomis. Kai kurios valstybės atvirai apribojo prieigą prie sveikatos priežiūros ar net uždraudė kalbėti apie lytinę tapatybę.

„Pavyzdžiui, Malis pirmą kartą įteisino baudžiamąją atsakomybę už tos pačios lyties santykius. Trinidadas ir Tobagas atšaukė anksčiau priimtą dekriminalizavimo sprendimą. Vengrijoje Konstitucija papildyta nuostatomis, ribojančiomis LGBTQIA+ asmenų viešą veiklą ir neigiančiomis lyties įvairovę. Argentinoje vykdomuoju įsakymu apribota galimybė nepilnamečiams gauti lyties patvirtinimo paslaugas, o Peru įstatymu kriminalizuotas bet koks seksualinės įvairovės turinio rodymas vaikams“, – skelbiama „ILGA“ pranešime žiniasklaidai. 

Asociatyvi Ole Kloth/„Unsplash“ nuotr.

Tačiau nepaisant grėsmingos situacijos, pasaulyje matyti ir teigiamų pokyčių. Šiemet Dominika ir Namibija panaikino tos pačios lyties asmenų santykių draudimą. Tailande ir Lichtenšteine įteisinta santuokų lygybė. Lenkijoje nebeliko nė vienos savivaldybės, pasiskelbusios „laisva nuo LGBT zona“.

Iki šiol:
  • 17 šalių uždraudė vadinamąsias „konversijos terapijas“
  • 9 valstybės riboja nereikalingas medicinines intervencijas interseksualiems vaikams
  • 37 šalys įteisino santuokų lygybę
  • 18 valstybių leidžia lyties keitimą be perteklinių reikalavimų

„ILGA“ pabrėžia, kad šiemet IDAHOBIT yra svarbesnė nei bet kada. Pasak organizacijos, bendruomenės visame pasaulyje – ypač translyčiai, interseksualūs asmenys ir moterys – susiduria su vis dažėjančiais išpuoliais. Pranešime pažymima, kad kai kurios vyriausybės ne tik atsisako ginti žmogaus teises, bet aktyviai riboja prieigą prie sveikatos paslaugų, viešos erdvės, teisės į šeimą ar net matomumo.

„Šiandien svarbu ne tik švęsti įvairovę, bet ir pasakyti, kad žmogaus teisės nėra derybų objektas. Matomumo nepakanka. Kai teisės atimamos, tylėjimas tampa prisidėjimu“, – skelbia „ILGA“. 

IDAHOBIT organizatoriai kviečia visus – tiek piliečius, tiek institucijas – prisijungti prie šios dienos minėjimo ir palaikyti LGBTQIA+ žmones. 

Daugiau informacijos apie IDAHOBIT iniciatyvas – tinklalapyje may17.org

redakcija@jarmo.net
Naujesnė Senesni