Rusija dugne: antrus metus iš eilės LGBTQ+ situacija – prasčiausia

Rusija antrus metus iš eilės lieka paskutinėje vietoje tarp 49 vertintų Europos šalių LGBTQ+ teisių srityje, skelbiama trečiadienį pristatytame kasmetiniame organizacijos „ILGA-Europe“ tyrime.

Rusijoje LGBTQ+ asmenų gyvenimas – niūrus | DI sugeneruota vizualizacija


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Sąrašo dugne šalia Rusijos atsidūrė ir Azerbaidžanas, Turkija, Armėnija bei Baltarusija – šalys, kuriose LGBTQ+ teisių situacija taip pat vertinama kaip itin prasta.


„ILGA-Europe“ pažymi, kad šiose valstybėse žmogaus teisės pažeidžiamos sistemingai, griežta retorika pasižyminčios valdžios struktūros imasi ir represijų prieš gyventojus, ypač LGBTQ+ bendruomenę.

Rusijos situaciją ypač pablogino 2023 m. lapkritį šalies Aukščiausiojo Teismo paskelbtas sprendimas pripažinti neegzistuojantį „tarptautinį LGBT judėjimą“ ekstremistine organizacija. Anksčiau Rusijos parlamentas priėmė įstatymus, draudžiančius vadinamąją „LGBT propagandą“. Dėl šių sprendimų vis dažniau ribojama LGBTQ+ aktyvistų veikla, o bendruomenės nariai patiria griežtą cenzūrą ir persekiojimą.

Tuo metu geriausiai „ILGA-Europe“ tyrime įvertintos šalys, kaip ir ankstesniais metais, išlieka Malta, Belgija, Islandija, Danija ir Ispanija. Keturiomis pozicijomis aukščiau pakilo Austrija ir Latvija, o trimis – Vokietija, Čekija ir Lenkija.

Dalis šalių šiemet patyrė ir akivaizdų nuosmukį. Tarp jų – Vengrija, tapusi pirmąja Europos Sąjungos valstybe, uždraudusia „Pride“ eitynes. Taip pat reitinge smuko Sakartvelas, kuriame pastaruoju metu priimtas ne vienas LGBTQ+ teises ribojantis rusiško stiliaus įstatymas.

O štai Jungtinės Karalystės pozicijai reitinge įtakos turėjo Aukščiausiojo Teismo sprendimas, kuriuo moters sąvoka apibrėžiama biologiniu pagrindu.

Tuo metu Lietuva užima 36 vietą sąraše. „Šių metų reitingas yra aiškus signalas, kad simbolinės pergalės – toli gražu nepakankamos“, – teigia Lietuvos gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko.

Taip pat skaitykite:

Vertindama šalis, „ILGA-Europe“ analizavo jose priimamus įstatymus ir vykdomą politiką diskriminacijos, neapykantos nusikaltimų, teisės pasikeisti lytį ir prieglobsčio suteikimo LGBTQ+ asmenims srityse.

Parngta pagal „Novaya Gazeta“ ir kt. informaciją

redakcija@jarmo.net

Naujesnė Senesni