Reaguodama į Rusijos Generalinės prokuratūros sprendimą paskelbti tarptautinę žmogaus teisių organizaciją „Amnesty International“ nepageidaujama, organizacijos generalinė sekretorė Agnes Callamard pareiškė, jog šis Rusijos žingsnis žymi dar vienas bandymą užgniaužti nepriklausomą pilietinę visuomenę.
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
„Šis sprendimas yra platesnės Rusijos valdžios pastangų dalis – nutildyti kritiką ir uždaryti visuomenę. Šalyje, kur šimtai aktyvistų ir disidentų įkalinti, nužudyti ar priversti emigruoti, kur nepriklausoma žiniasklaida yra šmeižiama, blokuojama ar verčiama cenzūruotis, o pilietinės visuomenės organizacijos – uždraustos ar likviduotos, toks draudimas reiškia, kad darome tai, kas būtina“, – teigė A. Callamard.
Pasak jos, Rusijos valdžios institucijos klysta manydamos, kad oficialus organizacijos uždraudimas privers „Amnesty International“ žmogaus teisių pažeidimų viešinimą šalyje.
„Mes nesitrauksime. Ir toliau ryžtingai dirbsime tam, kad žmonės Rusijoje galėtų naudotis savo teisėmis nepatirdami diskriminacijos. Tęsime karo nusikaltimų, kuriuos Rusija vykdo Ukrainoje, dokumentavimą ir jų atskleidimą tarptautinei bendruomenei. Dvigubinsime pastangas atskleisti grubius žmogaus teisių pažeidimus tiek pačioje Rusijoje, tiek už jos ribų“, – teigė A. Callamard.
LGBTQ+ bendruomenę ir kitų asmenų teises ginančios „Amnesty International“ vadovė taip pat pabrėžė, kad organizacija nenustos kovoti už politinių kalinių išlaisvinimą, už represinių įstatymų panaikinimą bei sieks, kad atsakingieji už sunkius žmogaus teisių pažeidimus sulauktų atsakomybės.
„Nesiliausime kovoję dėl tų, kurie įkalinti už tai, kad stojo ginti žmogaus teisių. Nepripažinsime autoritarinių išpuolių kaip pagrįstų. „Amnesty“ niekada neatsisakys kovos dėl žmogaus teisių Rusijoje ir už jos ribų“, – pabrėžė Callamard.
![]() |
„Amnesty International“ sako, kad Ukrainoje Rusija vykdo karo nusikaltimus | Asociatyvi Peter Steiner/pexels.com nuotr. |
Pirmadienį (gegužės 19 d.) Rusijos Generalinė prokuratūra paskelbė, kad „Amnesty International“ ytra šalyje nepageidaujama organizacija pagal 2015 m. priimtą įstatymą, leidžiantį, kad valdžia gali savavališkai uždrausti bet kurią užsienio organizaciją ir kriminalizuoti jos veiklą Rusijoje. Rusijos struktūrų pranešime teigiama, kad organizacija esą vykdo „rusofobiškus projektus“, o sprendimą paskatino „Amnesty International“ veikla dokumentuojant žodžio ir susirinkimų laisvės pažeidimus Rusijoje bei karo nusikaltimus, kuriuos vykdo Rusijos pajėgos Ukrainoje.
Šis sprendimas priimtas praėjus trims metams po to, kai Rusijos valdžia užblokavo prieigą prie „Amnesty International“ interneto svetainių šalyje.
Pagal Rusijoje galiojančius įstatymus, dalyvavimas „nepageidaujamos organizacijos“ veikloje traktuojamas kaip įstatymo nesilaikymas: pirmą kartą skiriama administracinė bauda iki 15 tūkst. rublių (apie 150 eurų), o pakartotiniai atvejai laikomi nusikaltimu, už kurį gresia iki 6-erių metų laisvės atėmimo bausmė.
Jarmo.net primena, kad „Amnesty International“ yra ne kartą pabrėžusi, jog Rusija persekioja LGBTQ+ bendruomenę ir taiko prieš LGBTQ+ asmenis represines priemones.
![]() |
Asociatyvi Peter Steiner/pexels.com |
Pagal anksčiau Rusijoje priimtą Aukščiausiojo teismo sprendimą, LGBTQ+ „tarptautinis judėjimas“ yra draudžiamas priskiriant jį prie ekstremistinių organizacijų. Už dalyvavimą LGBTQ+ aktyvizme gresia baudžiamoji atsakomybė ir įkalinimas. Anksčiau nepriklausomi žiniasklaidos šaltiniai Rusijoje pranešė, kad Rusijos policija rengia reidus vietose, kurios laikomos draugiškos LGBTQ+ bendruomenei, ir sulaiko dalį jų lankytojų.