Liepos 13-ąją Prancūzijoje paskelbti 589 Garbės legiono ordino apdovanotieji. Tarp jų – feministinio judėjimo simboliu tapusi prancūzė Giselė Pelicot. Moteris paskelbta ordino ritere. Šie apdovanojimai tradiciškai paskelbiami Prancūzijos nacionalinės dienos išvakarėse, minimos liepos 14-ąją.
![]() |
Gisele Pelicot portretas | W.carter/wikipedia.org nuotr. |
jarmo.net
redakcija@jarmo.net
Viešumo vengia
72 metų G. Pelicot tarptautinio pripažinimo sulaukė už drąsą viešai liudijant 2024 metais vykusiame teismo procese Prancūzijoje. Moteris liudijo prieš buvusį vyrą, kuris, kaip teismas nustatė, ją apnuoduodamas dešimtmetį organizuodavo sistemingą prievartavimą, o prie šio nusikaltimų prisidėjo dešimtys vyrų.
Šis sukrečiantis atvejis sukėlė rezonansą tiek Prancūzijoje, tiek už jos ribų, o tarptautinė žiniasklaida G. Pelicot įtraukė į įtakingiausių pasaulio žmonių sąrašus. Moters liudijimas tapo viena iš priežasčių, dėl kurių Prancūzijoje buvo peržiūrėta ir pakeista išžaginimo įstatymų bazė.
Nuo teismo proceso pabaigos G. Pelicot vengia viešumos. Pasak jos advokato, šiuo metu ji rašo knygą, kurioje papasakos savo patirtą siaubą iš asmeninės perspektyvos. Leidinys turėtų pasirodyti 2026 metais.
„Aš esu prievartautojas“
Avinjono teismas šią rezonansinę bylą pradėjo nagrinėti 2024 m. rugsėjo 2 d., o nuosprendis paskelbtas tų pačių metų gruodžio 19 d.
72 metų Buvęs G. Pelicot vyras Dominique’as Pelicot buvo pripažintas kaltu dėl tuometinės žmonos apsvaiginimo ir sistemingo prievartavimo. Teismas nustatė, kad D. Pelicot naudodavo raminamuosius vaistus, maišomus į žmonos maistą, o vėliau – be jos sąmoningo sutikimo – leisdavo svetimiems vyrams ją išžaginti.
Kaltinamasis teisme prisipažino kaltu ir viešai pareiškė: „Aš esu prievartautojas“.
Vyras teigė, kad veiksmus organizavo manydamas esą žmona tam neprieštarauja, tačiau teismas tokią jo poziciją atmetė kaip mėginimą sumenkinti savo kaltę.
Dominique’ui skirta maksimali 20 metų laisvės atėmimo bausmė. Nuosprendžio nuteistasis neapskundė.
Teismo salėje – ir kiti skriaudikai
Be Dominique’o Pelicot, byloje taip pat buvo teisti dar 50 vyrų. Jie taip pat pripažinti kaltais dėl išžaginimo ar seksualinio smurto.
Prievartautojams skirtos laisvės atėmimo bausmės svyravo nuo 3 iki 15 metų, atsižvelgiant į jų vaidmenį nusikaltimuose ir poiciją pripažįstant ar neigiant savo kaltę. Daliai kaltinamųjų bausmės buvo atidėtos arba sušvelnintos, remiantis jų sveikatos būkle, amžiumi.
Šis procesas tapo viena didžiausių seksualinės prievartos bylų Prancūzijos istorijoje.
Prievartą patyrusios G. Pelicot liudijimas sukrėtė ne tik Prancūziją, bet ir tarptautinę bendruomenę. Dėl šios bylos šalyje buvo peržiūrėti seksualinio smurto įstatymai, diskutota apie sutikimo sampratos reglamentavimą.
Parengta pagal AFP, cadenaser.com, huffingtonpost.es, people.com, theguardian.com informaciją