„Neverskit lapų atgal“. Du Prezidentai, viena konvencija – vienam ji nebaisi net kare, o kitam „kultūringų diskusijų“ trūksta ir taikoje

Ukrainos Prezidentui Volodymyrui Zelenskiui pateikus, o Aukščiausiajai Radai ratifikavus Stambulo konvenciją, Lietuvoje akys krypta į mūsų šalies vadovą Gitaną Nausėdą. Šis praėjusių metų kovą pasveikino Seimo sprendimą nesvarstyti Stambulo konvencijos – jam pritrūko kultūringų diskusijų. Ukraina pademonstravo, kad žmogaus teisių klausimus svartyti puikus metas gali būti ir karas, kai „kultūringoms diskusijoms“ laiko ne tiek jau ir daug.

Volodymyras Zelenskis ir Gitanas Nausėda | Jarmo.net koliažas (facebook.com/zelenskiy.official ir lrs.lt nuotr.) 


jarmo.net 

redakcija@jarmo.net

Ukrainoje diskusijas – tiek kultūringas, tiek ir audringas – skatina ir tebesitęsianti Rusijos invazija, ir siekis įstoti į Europos Sąjungą (ES). Rusų armijos draskomos šalies lyderis V. Zelenskis sugebėjo padaryti tai, ko Ukraina nepajėgė jau gerą dešimtmetį – pasiekti, jog parlamentas ratifikuotų Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo.

V. Zelenskis Aukščiausiajai Radai pasiūlymą ratifikuoti šį dokumentą, nukreiptą prieš smurtą, kurį patiria moterys ir mergaitės, pateikė savaitgalį, o pirmadienį jam pritarė 259 deputatai, prieš pasisakė vos 8. Toks Ukrainos žingsnis sustiprino šalies pozicijas siekiant kandidatės į ES nares statuso.

Tuo metu Lietuvos Seime praėjusiais metais nuspręsta Stambulo konvencijos klausimo apskritai nesvarstyti: opozicija nuolat kartojo, kad ne laikas, o visuomenė buvo gąsdinama, kad ratifikavus dokumentą į gatves pasipils žmonės su dešimtimis lyčių, kurias esą galės keistis kiek panorėję, prieš moteris smurtaujantys vyrai irgi nebegalės apsiginti teisiškai.

Taip pat skaitykite:

Tai, žinoma, tik atspindi gyventojų galvose slypinčias fobijas bei stereotipus, tačiau anti-LGBTQ+ politikai jomis sėkmingai manipuliuoja.

Lietuvoje kilus šeimų maršo judėjimui ant populizmo bangos nusprendė paplaukioti ir G. Nausėda.

Kaip rašo portalas lrt.lt, kalbėdamas apie Stambulo konvenciją šalies vadovas pabrėžė, kad tai yra „rimtas dokumentas“, kuriame yra kalbama ne tik apie smurtą prieš moteris, bet ir apie „socialinę lytį“ (angl. gender).

G. Nausėda pažymėjo, jog dėl šio dokumento būtinos platesnės diskusijos, tad praėjusiais metais sveikino valdančiųjų sprendimą Seimo pavasario sesijos metu nesiekti ratifikuoti Stambulo konvencijos.

Giedrius Alasevičius, šiuo metu Europos Parlamente talkinantis europarlamentarei Aušrai Maldeikienei, po V. Zelenskio pasiekimo priminė šiuos Lietuvos prezidento žodžius.

„Pagal mūsų prezidento logiką taip išeina, kad Ukrainos Radoje, kuri šiaip jau itin pagarsėjusi muštynėmis, net ir karo metu, net ir 20 proc. valstybės teritorijos užėmus Rusijos naciams, kultūringų diskusijų Stambulo konvencijai priimti pakanka, o pas mus tai ne, nes kunigas Toliatas dar ne viską pasakė šia svarbia tema“, – „Facebook“ paskyroje pirmadienį rašė jis ir ironiškai pridūrė: „NEVERSKIT LAPŲ ATGAL“.Mums rūpi, kad skaitytojus pasiektų kokybiškas turinys, todėl stengiamės užtikrinti sklandžią teksto kalbą ir faktų patikimumą. Pastebėję neatitikimus ar klaidas apie tai mums galite pranešti e. p. redakcija@jarmo.net

redakcija@jarmo.net
Naujesnė Senesni